Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Dzień Strażaka w jubileuszowej odsłonie

19-05-2022, 13:30 Joanna Oreł

Ich praca to nieustanna gotowość i odwaga do ratowania życia mieszkańców Rudy Śląskiej podczas codziennej służby. Dlatego tak ważne jest, aby podziękować rudzkim strażakom za ich pracę, misję oraz poświęcenie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka oraz jubileuszu 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej w Miejskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość, która była okazją do wręczenia m.in. rudzkim strażakom odznaczeń, wyróżnień oraz awansów na wyższe stopnie służbowe.

Państwowa Straż Pożarna została powołana 1 lipca 1992 r. jako zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja, przeznaczona do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Jubileusz 30-lecia powstania PSP połączony został w tym roku w Rudzie Śląskiej z obchodami Międzynarodowego Dnia Strażaka, co było okazją m.in. do podsumowania historii działań rudzkiej straży pożarnej. - W roku powstania naszej formacji w Rudzie Śląskiej strażacy wyjeżdżali do akcji 350 razy, co stanowiło średnio jeden wyjazd dziennie, z czego prawie 75 procent to były pożary, a pozostałe 25 procent stanowiły miejscowe zagrożenia - podsumował st. bryg. Andrzej Małysiak, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. - Z biegiem lat zakres działalności strażaków zmieniał się systematycznie. W 2021 roku wyjeżdżaliśmy 1642 razy, co stanowiło 4,5 wyjazdu dziennie, a pożary stanowiły niecałe 25 procent, a pozostałe 75 procent interwencji stanowiły miejscowe zagrożenia i alarmy fałszywe. Przedstawione powyżej liczby pokazują, że strażak nie tylko gasi pożary, ale przede wszystkim to wykwalifikowany szeroko rozumiany ratownik, śpieszący z pomocą w różnych trudnych sytuacjach społeczeństwu - dodał. - Te dane pokazują, jak bardzo jesteście potrzebni w Rudzie Śląskiej. Za oddanie, służbę, ratowanie i czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców Rudy Śląskiej chciałbym Państwu serdecznie podziękować - podkreślił w trakcie uroczystości wiceprezydent miasta, Krzysztof Mejer.

Podczas wtorkowych (17.05) obchodów odznaczonych i wyróżnionych zostało 16 osób, natomiast 20 strażaków otrzymało awanse w stopniach służbowych. - Chciałbym w imieniu swoim oraz śląskiego komendanta wojewódzkiego serdecznie pogratulować wyróżnionym i awansowanym oraz życzyć dalszych sukcesów w służbie. Przede wszystkim życzę wytrwałości - aby te zadania, które wykonujecie na co dzień, sprawiały Wam dużą satysfakcję - przekazał bryg. Arkadiusz Krzemiński, zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Warto dodać, że prócz standardowych działań w ciągu ostatnich dwóch lat rudzcy strażacy pomagali mieszkańcom w trakcie pandemii koronawirusa, a obecnie świadczą pomoc obywatelom Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju z powodu wojny. Rudzcy strażacy prowadzą także kampanie społeczne "Stop pożarom traw" oraz „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. - Również w ciągu roku przekazujemy czujniki tlenku węgla z puli przekazanej przez wojewodę osobom, w mieszkaniach których widzimy taką potrzebę - mówi st. kpt. Mariusz Kita, oficer prasowy PSP w Rudzie Śląskiej.

Co roku rudzka straż pożarna stara się także o kolejne sprzęty. W ubiegłym roku dzięki wsparciu komendy wojewódzkiej za kwotę 150 tys. zł udało się zakupić samochód kwatermistrzowski. Przed Komendą Miejską PSP w Rudzie Śląskiej kolejne wyzwanie - budowa nowej strażnicy na działce o powierzchni prawie 1,3 ha przy ul. Niedurnego. 40 mln zł na ten cel przeznaczonych zostanie  ze strony państwa. - Przełom roku 2021/2022 był dla strażaków w Rudzie Śląskiej wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy w historii zawodowej straży pożarnej pozyskaliśmy działkę na budowę nowej strażnicy dla Państwowej Straży Pożarnej od Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu. Wspomnę tylko, że obecnie użytkowane obiekty przez naszą formację były przystosowane do naszych potrzeb z budynków Ochotniczej Straży Pożarnej. Pozyskany teren w centrum naszego miasta przy ul. Niedurnego o wielkości niespełna 13 tys. metrów kwadratowych pozwoli nam na zaprojektowanie i wybudowanie obiektu Komendy Miejskiej PSP i JRG zgodnie z obowiązującymi przepisami - poinformował komendant Andrzej Małysiak. - Obecnie wykonaliśmy program finansowy inwestycji oraz dzięki wsparciu finansowemu przedsiębiorców i śląskiego komendanta wojewódzkiego został wykonany przez biuro architektoniczne program funkcjonalno-użytkowy dla nowej strażnicy - dodał komendant.


Komentarze