Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Dzień Strażaka

09-05-2013, 13:19 Sandra Hajduk

Z pewnością można ich nazwać bohaterami. Strażacy każdego dnia wykonując swoją pracę, ryzykują życiem, by pomóc innym. W czwartek 9 maja na Placu Jana Pawła II, przy okazji uroczystego apelu z okazji Dnia Strażaka, wręczono pracującym w tym niebezpiecznym zawodzie odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz nagrody Prezydenta Miasta Ruda Śląska.

 

Strażak to synonim męstwa, odwagi i ciągłej gotowości do ratowania życia i niesienia pomocy – mówiła Grażyna Dziedzic. – Dzień Strażaka to okazja, by podziękować wszystkim strażakom za ich oddanie i zaangażowanie w wykonywanie jakże trudnych obowiązków. To moment, kiedy możemy podkreślić nasze zaufanie i wiarę, że kiedy jedzie czerwony, strażacki wóz z pewnością dotrze z pomocą do potrzebujących – podkreśliła prezydent miasta.

 

W tym wyjątkowym dniu zwracano uwagę na to, że w dzisiejszych czasach praca w zawodzie strażaka nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów.

 

Bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak duży jest zakres pracy strażaka. Wielu myśli, że strażacy tylko gaszą pożary. My robimy wszystko od pomocy w wypadkach drogowych po ratownictwo medyczne i ekologiczne. Zakres obowiązków wraz z rozwojem cywilizacji bez przerwy się powiększa. Niebezpieczeństwo przy tym jest bardzo duże. Przychylność Urzędu Miasta i wszystkich instytucji państwowych, które wspomagają nas w zakupie sprzętu powoduje, że możemy nasze działania wykonywać bezpieczniej i znacznie łatwiej nam dbać o bezpieczeństwo mieszańców – tłumaczył Andrzej Małysiak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej.

 

Jak podkreślają strażacy ryzyko jest wpisane w ich zawód, ale chęć pomocy innym jest silniejsza.

 

Od czasów dzieciństwa chciałem zostać strażakiem. Zawsze po prostu lubiłem pomagać innym. Wykonywaniu tego zawodu towarzyszy lekka obawa, ale da się ją pokonać – przekonywał Michał Kiełkowski z Ochotniczej Jednostki Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej.

 

Podczas uroczystości rudzcy strażacy otrzymali skokochron wraz z osprzętem. Pomoże on w ewakuacji ludzi z miejsc zagrożenia, w szczególności z wyższych kondygnacji.

 

A czego życzyć strażakom w dniu ich święta?

 

Wyrozumiałości ze strony bliskich, wytrwałości w służbie i tego co najważniejsze, czyli szczęścia strażackiego – abyśmy tyle razy bezpiecznie i zdrowo wracali, ile razy wyjechaliśmy na akcję – mówił komendant Andrzej Małysiak.

 

 A my do tych życzeń się przyłączamy!

 


Komentarze