Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Dzień Godności

17-05-2012, 20:44 Monika Herman-Sopniewska

W Rudzie Śląskiej trwa tydzień godności osób niepełnosprawnych. W ramach obchodów świętowano dzień godności osób z niepełnosprawnością intelektualną na terenie Zespołu Szkół Specjalnych  im. św. Łukasza. Współorganizatorem imprezy było stowarzyszenie „Otwarte serce” Rodziców i Przyjaciół Uczniów Niepełnosprawnych szkoły.

Festyny, występy artystyczne, grill – mnóstwo atrakcji i gości, tak wyglądał ten dzień. Przyniósł on radość i satysfakcję z wykonanej pracy i świetnej zabawy.

- Jest to dzień w którym osoby niepełnosprawne są zauważane. Zauważane są w mediach, zauważane są przez władze miasta i inne instytucje. My osobiście mamy okazję do tego, żeby zaprezentować naszą placówkę instytucjom, osobom z którymi współpracujemy. Normalnie w czasie pracy, w ciągu roku szkolnego,  przekazujemy sobie dokumenty, przekazujemy informacje o dzieciach,  ale nie mamy takiego kontaktu żeby przyjrzeć się tak naprawdę co dzieje się  z dzieckiem, które trafia do naszej szkoły, czy ta nasza szkoła jest odpowiednia dla naszego dziecka. I dzisiaj jest taki dzień, kiedy to można wszystko zobaczyć. Zobaczyć jak to wszystko funkcjonuje, jakie  dzieci do naszej szkoły  chodzą i jakie są efekty pracy, bo też czasem po wielu latach spotyka się dziecko, które się tu widziało i które po kilku latach jest zupełnie inne. I temu wszystkiemu służy ten dzień, a oprócz tego jest to ogromna promocja osoby niepełnosprawnej, która mówi mam swoje prawa, też biorę udział w uroczystościach, istnieję i biorę udział w życiu społecznym. Jest dzień górnika i osoba niepełnosprawna też ma swój dzień podkreślający godność i  prawo. Prawo do nauki, zabawy, pracy - mówi Wiesław Jagielski, dyrektor Zespołu Szkół  Specjalnych im. Św. Łukasza w Rudzie Śląskiej.


Komentarze