Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Dzielmy się dobrem

14-01-2021, 09:10 Joanna Oreł

Święta były czasem dzielenia się dobrem, w tym posiłkiem z drugą osobą. Dlatego też w grudniu przy kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Halembie uruchomiona została trzecia w naszym mieście jadłodzielnia. Jednak celem tej inicjatywy jest nie tylko wspieranie potrzebujących, ale również ograniczenie marnowania jedzenia.

Dotychczas jadłodzielnie powstały w Rudzie i w Kochłowicach. Na stworzenie kolejnej zdecydował się rudzki radny Łukasz Wodarski. – Stwierdziłem, że takiego miejsca brakuje w najbardziej południowej dzielnicy miasta, a że odzew ludzi, firm i instytucji, które uczestniczyły w tym przedsięwzięciu, był ogromy, szybko udało się przystąpić do prac nad utworzeniem jadłodzielni – mówi Łukasz Wodarski.

Miejsce i dostęp do prądu zapewnił proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej. Dzięki wsparciu firm udało się stworzyć konstrukcję jadłodzielni oraz zamontowana została kamera monitoringu. Z kolei jedna z rodzin podarowała lodówkę, czyli serce całego przedsięwzięcia. Ponadto zamontowano oświetlenie oraz regał na suche produkty. Natomiast całość powstała dzięki zbiórce mieszkańców i ich pracy. – W trakcie świąt jadłodzielnia cały czas była zapełniana, a osoby potrzebujące mogły skorzystać ze świeżych i dobrych produktów. W pewnym momencie było tam mnóstwo świątecznych potraw, dlatego postanowiliśmy je przekazać do rudzkiej noclegowni, aby nic się nie zmarnowało. Codziennie doglądam tego miejsca, by sprawdzić, w jakim stanie jest jadłodzielnia oraz jej zapasy – podkreśla Łukasz Wodarski.

W jadłodzielni można zostawiać świeże produkty spożywcze, które nie są przeterminowane i pozostają szczelnie zapakowane, a także przetwory oraz wyroby własne (np. zupy, ciasta wraz z datą przygotowania). Nie należy w niej umieszczać m.in. surowych produktów typu mięsa lub jaja oraz produktów niezdatnych do jedzenia i alkoholu.

Obecnie w Rudzie Śląskiej działają trzy jadłodzielnie:
• W Halembie przy parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, 
• W Kochłowicach przy ul. Oświęcimskiej 123,
• W Rudzie 1 na Placu Wolności (ul. Wolności 14).


Komentarze