Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

„Dziękujemy pozarządowcom”

30-11-2016, 10:25 admin

- Organizacje pozarządowe stanowią o sile miasta, a zaangażowanie mieszkańców w życie społeczne jest najlepszą gwarancją rozwoju lokalnej ojczyzny. Państwa wrażliwość i otwartość na potrzeby innych stanowią wzór i inspirację – powiedziała podczas dzisiejszej gali „Dziękujemy pozarządowcom” wiceprezydent Anna Krzysteczko. W Miejskim Centrum Kultury podsumowano ostatni rok działalności sektora NGO w Rudzie Śląskiej. Przy tej okazji nagrodzono najlepsze organizacje oraz ich najaktywniejszych członków.

Gala została zorganizowana po raz 11. Co roku kapituła nagradza organizacje, które w szczególny sposób wyróżniają się w swojej działalności nowymi pomysłami, skutecznością lub skalą działań. W tym roku zostały nagrodzone trzy organizacje: Fundacja na Rzecz Osób Starszych, Chorych i Niepełnosprawnych „Fundacja Aktywni My”, Polski Związek Niewidomych Koło Ruda Śląska oraz Zapaśniczy Klub Sportowy „Slavia”. Otrzymaną nagrodę mogą przeznaczyć na zakup materiałów, sprzętu lub drobnego wyposażenia. Ponadto od czterech lat wręczane są podziękowania wyróżniającym się członkom fundacji i stowarzyszeń, ich darczyńcom oraz osobom wspierającym.

- Działalność w organizacjach pozarządowych to praca społeczna, która wymaga zaangażowania, wytrwałości, odpowiedzialności oraz kreatywności. Zawsze pochłania wiele wolnego czasu, ale motywacją jest satysfakcja, że komuś się pomogło, że zrobiło się coś ważnego i potrzebnego – zauważyła wiceprezydent Anna Krzysteczko. - Warto dostrzec i docenić ludzi, którzy generują wokół siebie dobro, bo to jedna z wartości, która mnoży się przez dzielenie z drugim człowiekiem – dodała.

W tym roku wyróżnienia otrzymali: Róża Czaja ze Śląskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Joanna Golicz oraz Anna Szymańska ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”, Małgorzata Hadała ze Stowarzyszenia Genius Loci - Duch Miejsca, August Jakubik z Klubu Rekreacyjno – Sportowego TKKF „Jastrząb”, Andrzej Jastrzębski z Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rudzie Śląskiej, Janina Czupryna, Stefania Dolibog, Danuta Kaliszewska, Antoni Kilkowski, Jan Koehler, Gizela Musioł, Krystyna Paprotna, Kornelia Piguła, Henryk Piórkowski, Renata Skrzypiec oraz Stefania Wolna z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Rudzie Śląskiej, Gabriela Korkus ze Stowarzyszenia Rodzin Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja”, Piotr Kurzaczek z Rudzkiego Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich „Zdrowe Życie”, Dorota Ogińska ze Stowarzyszenia Rudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Jerzy Pilarz z Polskiego Związku Filatelistów Oddział w Rudzie Śląskiej, Michał Psurek z Hufca ZHP Ruda Śląska, Eryk Rzeżucha ze Stowarzyszenia Chór Mieszany „Słowiczek”, Anna Salwiczek z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Fauna”, Sandra Skrobarczyk-Seweryn z Chrześcijańskiej Fundacji Młodzież z Misją – Polska, Dariusz Smagacz z Rudzkiego Klubu Sportowego „Mat”, Maria Stankowska z Polskiego Związku Niewidomych Koło w Rudzie Śląskiej, Joanna Stybler z Rudzkiego Stowarzyszenia Amazonek „Relaks”, Krzysztof Bereszyński z Bractwa Kurkowego Miasta Ruda Śląska, Stanisław Trefoń ze Stowarzyszenia „Barwy Śląska”, Halina Trojan ze Stowarzyszenia „Otwarte Serca” Rodziców i Przyjaciół Uczniów Niepełnosprawnych ZSS nr 3 im. Św. Łukasza, Andrzej Widera ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej Klub HDK im. Henryka Dunanta przy RSM w Rudzie Śląskiej oraz Michał Wroński z Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-ni.

Spośród organizacji działających w mieście nagrodzono Fundację na Rzecz Osób Starszych, Chorych i Niepełnosprawnych „Fundacja Aktywni My”, Polski Związek Niewidomych Koło Ruda Śląska oraz Zapaśniczy Klub Sportowy „Slavia”. – Przykładem efektywnych działań na rzecz mieszkańców jest projekt „Dzwonię i jadę”, który wymyśliła i realizuje Fundacja „Aktywni My” – mówi Jerzy Szczerbiński. – Akcja, polegająca na zapewnieniu transportu osobom starszym, okazała się strzałem w dziesiątkę. A to nie jedyny projekt Fundacji – zaznacza.

Fundacja organizuje również akcję „Bezpieczny senior”, charytatywne rajdy górskie oraz koncerty, a także warsztaty. Z kolei rudzkie koło Polskiego Związku Niewidomych od blisko 60 lat działa na rzecz osób niewidzących i słabo widzących. Natomiast ZKS „Slavia” kultywuje tradycję rudzkich zapasów sięgającą 1905 roku. Od 10 lat jest niezależnym klubem, którego zawodnicy odnoszą sukcesy na matach całej Europy.

Obecnie w Rudzie Śląskiej jest zarejestrowanych 145 stowarzyszeń rejestrowych, 53 stowarzyszenia sportowe, 25 stowarzyszeń zwykłych oraz 24 fundacje. Warto przypomnieć, że w mieście realizowany jest „Program współpracy miasta Ruda Śląska z organizacjami pozarządowymi”. W przyszłym roku na ten cel zostanie przeznaczonych z miejskiej kasy ponad 13 mln złotych. Podstawową formą współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi jest powierzanie im wykonywania zadań publicznych, np. w trybie otwartych konkursów ofert. Mogą one dotyczyć wydarzeń kulturalnych, organizacji atrakcji sportowych, działań prozdrowotnych, czy aktywizacji osób starszych. Współpraca obejmuje także aspekty pozafinansowe, np. wsparcie merytoryczne i promocyjne, podejmowanie inicjatyw integrujących organizacje czy udzielanie rekomendacji.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze