Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Działają dla mieszkańców

14-02-2020, 09:07 Joanna Oreł

Ponad 9 tys. mieszkańców w ostatnich latach znalazło zatrudnienie dzięki Powiatowemu Urzędowi Pracy w Rudzie Śląskiej, utworzono prawie 300 miejsc pracy dla rudzian w lokalnych firmach, a blisko 1400 osób wzięło udział w szkoleniach w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego - tak pokrótce można podsumować działalność rudzkiego "pośredniaka" w latach 2015-2019. Ich podsumowanie przedstawiono podczas czwartkowych (13.02) obchodów Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia.

- Jako publiczne służby zatrudnienia jesteśmy po to, aby służyć naszym mieszkańcom i to nieustannie czynimy. Dlatego chcieliśmy przedstawić, co udało nam się zrobić do tej pory. I tak - 9113 mieszkańców podjęło pracę za naszym pośrednictwem. Pomogliśmy także pracodawcom stworzyć 550 miejsc zatrudnienia w ramach refundacji części kosztów związanych z zatrudnieniem osoby bezrobotnej. Natomiast 1380 mieszkańców pracuje po ukończeniu zorganizowanego przez nas stażu. Ponadto utworzyliśmy miejsca pracy dla 274 rudzian, refundując koszt utworzenia stanowiska. Ponad 1370 pracodawców i pracowników, uczestniczyło w szkoleniach finansowanych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, co pomogło im w polepszeniu swojej sytuacji na rynku pracy - wylicza Iwona Woźniak-Bagińska dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej.

Jak jednak podkreślała podczas czwartkowego spotkania, działania PUP nie ograniczają się tylko do wspierania osób bezrobotnych, lecz także przedsiębiorczości oraz jej inspirowania. - Ponad 80 procent firm, które powstały dzięki naszym dotacjom na rozpoczęcie działalności, utrzymuje się na rynku przez co najmniej trzy lata. Tak wynika z badania, które zostało wykonane przy Pomocy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. To statystyka, która bardzo nas cieszy, bo w wielu miastach i państwach w Europie jest z tym problem - wyjaśnia Iwona Woźniak-Bagińska. - Dzięki właśnie naszemu wsparciu w latach 2015-2019 w Rudzie Śląskiej powstało 414 nowych przedsiębiorstw - dodaje.

Powiatowy Urząd Pracy zainicjował również sześć lat temu konkursy "Najlepszy debiut w biznesie" i "Pięć lat po debiucie w biznesie", których finał odbywa się podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Oprócz podsumowań, obchody Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia były okazją do spotkań z przedsiębiorcami oraz instytucjami, z którymi rudzki PUP współpracuje na co dzień, a także omówienia pozostałych działań. - W dobie zachodzących zmian, przekształceń demograficznych oraz postępu technologicznego, rola urzędów pracy znacząco się zmienia. By dopasować się do realiów rynkowych,  muszą skupiać się one m.in. na szkoleniach wspomagających aktywność zawodową czy też wspieraniu pracodawców w poszukiwaniu pożądanych pracowników. Za te wszystkie działania serdecznie dziękuję - podkreśliła obecna na konferencji Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.


Komentarze