Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Dyskutowali o instalacji ECO

10-01-2017, 20:26 Joanna Oreł

Dziś odbyła się publiczna prezentacja raportu oceny oddziaływania na środowisko dla Ekologicznego Centrum Odzysku Energii, które ma powstać na granicy Chebzia, Rudy i Nowego Bytomia. Mieszkańcy wysłuchali, jaka technologia będzie stosowana w zakładzie oraz mogli zadawać inwestorowi pytania.

Do 18 stycznia mieszkańcy Rudy Śląskiej, organizacje ekologiczne i przedsiębiorcy mogą wypowiedzieć się na temat planowanej budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii w naszym mieście. W rudzkim magistracie można składać uwagi i wnioski do raportu oddziaływania inwestycji na środowisko. Natomiast niezależnie od tego we wtorek inwestor spotkał się z mieszkańcami, by porozmawiać na temat raportu oraz wątpliwości co do inwestycji, która zdaniem ekspertów jest koniecznością, jeżeli chodzi o rozwiązanie problemów gospodarki odpadami oraz ich utylizacji. - Ta instalacja nawet poprawi skład powietrza, którym oddychamy, ponieważ będzie ona niczym odkurzacz wciągać zanieczyszczone powietrze wraz ze smogiem i poprzez system filtrów wypuści w przestrzeń czystsze powietrze - komentuje dr Andrzej Salamon, pracujący dla instalacji termicznego przetwarzania odpadów w niemieckiej miejscowości Iserholn, wieloletni ekspert na rynku.

Przypomnijmy, że Ekologiczne Centrum Odzysku ma być w założeniu nowoczesną elektrociepłownią, w której jako źródło energii wykorzystywane będą odpady resztkowe (czyli odpady, których nie można poddać już recyklingowi) oraz osady ściekowe. Energia odzyskana z odpadów pozwoli wytworzyć ciepło, energię elektryczną oraz chłód, co ma dać impuls rozwojowy dla dotychczas niewykorzystanych terenów przy Drogowej Trasie Średnicowej i trasie N-S. Do instalacji będzie prowadził dedykowany zjazd z DTŚ, a tuż przy niej powstanie strefa inwestycyjna generująca w przyszłości setki miejsc pracy.

Obecnie trwa 21-dniowa procedura, gdzie istnieje możliwość wniesienia uwag do raportu oddziaływania tek inwestycji na środowisko. Podczas wtorkowego spotkania wśród mieszkańców pojawiały się pytania m.in. o to, dlaczego wybór budowy instalacji padł akurat na Rudę Śląską i tę właśnie miejsce, ile miejsc pracy znajdzie się w ECOE, jaki wpływ powstanie zakładu i jego samochodowa obsługa będą miały na obciążenie, a także stan nawierzchni Drogowej Trasy Średnicowej, czy też padały praktyczne pytania, dotyczące codziennego funkcjonowania mieszkańców, czyli m.in. o to, co stanie się z wytworzoną w instalacji energią cieplną. - "Zielona" energia cieplna będzie przekazywana do sieci miejskiej i mogę zapewnić, że nie wpłynie to na podrożenie ciepła - zapewniał Grzegorz Maj, dyrektor ds. innowacji i realizacji inwestycji spółki Eneris.

To jednak nie koniec pytań. W czwartek, 12 stycznia o godz. 17 w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się otwarta dla mieszkańców rozprawa administracyjna, podczas której inwestor będzie odnosił się do zgłaszanych na spotkaniu uwag i wniosków. - Organizujemy tę rozprawę po to, by zachęcić mieszkańców do udziału w podejmowaniu decyzji – podkreśla wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer. - Nie trzeba się nigdzie wcześniej zgłaszać ani zapisywać, bo wstęp na rozprawę będzie otwarty dla wszystkich chętnych. Będzie to okazja nie tylko do tego, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat inwestycji, ale przede wszystkim, by zgłosić swoje uwagi i wnioski dotyczące budowy spalarni odpadów. Wszystkie z nich będą szczegółowo analizowane, a te, które będą zasadne, zostaną uwzględnione na etapie realizacji przedsięwzięcia – dodaje.


Komentarze