Dyskusje w północnej części miasta
17-10-2016, 20:56 Magdalena Buchta
Poniedziałkowe spotkanie prezydent miasta z mieszkańcami w dzielnicy Ruda zdominował temat warunków mieszkalnych w Rudzie, oświetlenia i czystości ulic czy remontów dróg. Kolejne z serii spotkań, które odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Janasa, dało możliwość przedstawienia rudzianom mieszkającym w północnej części miasta, jakie zmiany czekają na nich jeszcze w tym oraz w przyszłym roku, a także zadania władzom miasta nurtujących pytań.
Mieszkańcy Rudy usłyszeli m.in. o inwestycjach , które są w trakcie realizacji, a przede wszystkim o opracowywaniu dokumentacji projektowej budowy chodnika z oświetleniem wzdłuż ul. Brańskiego, budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Magazynowej, Brańskiego, przebudowy ul. Piastowskiej, czy budowy trasy N-S od DTŚ do ul. Magazynowej. W przyszłym roku natomiast mieszkańcy doczekają się przede wszystkim realizacji wymienionych projektów. W trakcie realizacji są także dwa ważne przedsięwzięcia - zagospodarowanie brzegu Stawu Kokotek, z przygotowaniem infrastruktury dla osób niepełnosprawnych, wędkarzy i korzystających ze sprzętu pływającego oraz stworzenie ścieżki edukacyjnej, jak i wykonanie instalacji źródeł odnawialnych z energii słonecznej w budynku basenu krytego przy Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Chryzantem.
Jednym z poruszonych tematów była sprawa modernizacji ul. Janasa. – Zamknięcie ruchu na tej drodze będzie stanowił problem dla tutejszych przedsiębiorców i utrudni dojazd – tłumaczyła jedna z mieszkanek.
- W tej sprawie jeszcze nic nie jest przesądzone, na razie przeprowadziliśmy ankiety. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji - pracujemy nad koncepcją deptaka na ul. Janasa. Gdy będzie gotowa pokażemy ją państwu i będziemy nad nią dyskutować – zaznaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer.
Zaniepokojeni są także mieszkańcy bloków przy ul. Matejki, którzy od lat czekają na remont nie tylko dojazdu do osiedla, ale również klatek, piwnic, elewacji, domofonów i strychów.
- Planujemy tam kompleksowy remont. Chcemy skorzystać ze środków na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne i czekamy na dofinansowanie. Dotyczy to i wewnętrznego remontu budynku, jak docieplenia z zewnątrz. Będziemy także likwidować chlewiki – tłumaczył Bogusław Waćko, wiceprezes MPGM TBS.
Podczas spotkania poruszono również kwestię budowy Ekologicznego Centrum Odzysku. Władze miasta zapewniły, że w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie, na którym przedstawione zostaną informacje dotyczące inwestycji. Na razie jednak kwestia spalarni nie została objęta w Wojewódzkim Planie Zagospodarowania Odpadami, stąd jej budowa stoi pod znakiem zapytania.
Komentarze