Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Dwóch nowych kandydatów. Na liście jest 12 komitetów

18-07-2022, 13:22 Joanna Oreł

Marek Wesoły i Michał Pierończyk to kolejni “kandydaci” na kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta Rudy Śląskiej w zbliżających się wyborach przedterminowych (najpierw muszą uzbierać min. 3 tys. podpisów). Marek Wesoły ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Rudy Śląskiej dzisiaj podczas konferencji prasowej, a Michał Pierończyk poprzez media społecznościowe.

Obydwaj kandydaci są znani na rudzkiej scenie politycznej. Marek Wesoły trzykrotnie został wybrany radnym rudzkiej Rady Miasta - w wyborach w 2010, 2014 i 2018 roku. W ostatniej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Następnie, w 2019 roku, z powodzeniem wystartował w wyborach do Sejmu. I choć startował z list Prawa i Sprawiedliwości, to o stanowisko prezydenta Rudy Śląskiej zamierza ubiegać się jako kandydat bezpartyjny. - Chciałem dzisiaj oficjalnie ogłosić, że mam zamiar ubiegać się o urząd prezydenta Rudy Śląskiej. Myślę, że to dla mnie jest decyzja bardzo mocno przemyślana. (...) Ważnym aspektem tej sprawy jest także to, że wystartuję jako kandydat niezależny. Mimo tego, że jestem posłem Prawa i Sprawiedliwości, w Rudzie Sląskiej chcę wystartować jako kandydat niezależny. Ta decyzja, to również odpowiedź na oczekiwania mieszkańców - poinformował poseł Marek Wesoły. 

Podczas konferencji prasowej poseł Marek Wesoły przedstawił kilka postulatów, które mają znaleźć się w jego programie wyborczym. Wśród nich m.in.: rozwój Huty Pokój. - W moim przekonaniu dzisiaj Rudzie Śląskiej potrzebne jest koło zamachowe - rozwojowe. Ja mam pomysł na dwa takie koła, które mogą Rudę Śląską w aglomeracji przesunąć na jedne z czołowych miejsc. Jedno, to sprawa, nad którą bardzo mocno pracuję jako parlamentarzysta, to kwestia ratowania Huty Pokój i uruchomienia tam nowego, dużego zakładu. Nowej, dużej stalowni, która myślę, że absolutnie postawiłaby Rudę Śląską, jeżeli chodzi o przemysł, w zupełnie innym miejscu - mówił Marek Wesoły. 

Druga propozycja to zagospodarowanie terenów po kopalni Pokój. Miałoby tam powstać nowe centrum Rudy Śląskiej, a konkretnie - centrum handlowo-gastronomiczno-rozrywkowego z zapleczem jeśli chodzi o wypoczynek, czy rekreację i otoczone zielenią. 

Dzisiaj swój start w wyborach zapowiedział także były wiceprezydent Rudy Śląskiej (2010-2022), Michał Pierończyk, który najpierw pracował w samorządzie jako radny Rady Miasta (2006-2010). - Jestem przekonany, że bogate doświadczenie w pracy samorządowej, w szczególności poprzez nadzór nad realizacją inwestycji miejskich, pozyskiwaniem środków zewnętrznych oraz nad planowym procesem rewitalizacji, pozwoli na skutek wyboru mieszkańców na pełnienie funkcji prezydenta. Pozwoli także na kontynuację dobrych działań oraz wprowadzenie korekty tam, gdzie w opinii mieszkańców, wydaje się to niezbędne - podkreśla Michał Pierończyk. - W trudnych czasach dla samorządu, jako rodowity rudzianin, znający miasto „od podszewki”, czterokrotnie wybierany już przez mieszkańców do Rady Miasta (2006, 2010, 2014, 2018), stawiam na współpracę ze wszystkimi pragnącymi dobra mieszkańców i miasta, oraz na stały dialog z mieszkańcami, tak aby miasto Ruda Śląska dalej kroczyło ścieżką rozwoju i było – zgodnie z wizją zawartą w Strategii Rozwoju Miasta do 2030 roku – „Miastem dzielnic, które nie dzielą; Miastem dobrym do pracy, zamieszkania i wypoczynku” - dodaje.

Dziś także była wiceprezydent Anna Krzysteczko oficjalnie ogłosiła, że nie zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta Rudy Śląskiej. Równocześnie do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach spłynęło dotychczas 12 zgłoszeń ze strony komitetów wyborczych:

 • Komitet Wyborczy PL!SP,
 • Komitet Wyborczy stowarzyszenia Rudzki Samorząd,
 • Komitet Wyborczy Wyborców Paweł Dankiewicz Nowa Polska,
 • Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Mejera,
 • Komitet Wyborczy Wyborców Michał Baborski Razem dla Rudy Śląskiej,
 • Komitet Wyborczy Ślonzoki Razem,
 • Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Toboły (zgłoszony, czeka na rejestrację),
 • Komitet Wyborczy Wyborców Marta Gniłka-Jastrzębska,
 • Komitet Wyborczy Antypartia,
 • Komitet Wyborczy Wyborców Michała Pierończyka Współpraca i Rozwój.
 • Komitet Wyborczy Wyborców Marka Wesołego (zgłoszony, czeka na rejestrację),
 • Komitet Wyborczy Wyborców Bożena Modzelewska - Konfederacja (zgłoszony, czeka na rejestrację).

Komentarze


19-07-2022, 09:00
Rudzianin napisał(a):

Potrzebny ktoś nowy, ktoś kto pozbiera śmieci i zasadzi drzewa.