Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Dwa miesiące wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

26-04-2022, 12:14 Joanna Oreł

Minęły dwa miesiące od rosyjskiej napaści na naszych wschodnich sąsiadów. Uciekający przed wojną Ukraińcy znaleźli schronienie m.in. w Rudzie Śląskiej, gdzie na nowo lub tymczasowo próbują ułożyć sobie życie. Dotychczas ponad 1300 obywateli Ukrainy zgłosiło się do rudzkiego Urzędu Miasta w celu nadania numeru PESEL. Kontaktują się oni także z urzędem pracy, aby znaleźć zatrudnienie. Ponadto już 12 oddziałów przygotowawczych dla ukraińskich uczniów działa przy rudzkich placówkach oświatowych. Przypominamy także, że cały czas w naszym mieście trwa zbiórka darów, które w pakietach wydawane są potrzebującym uchodźcom.

W ubiegłym tygodniu (20.04) kolejny oddział przygotowawczy dla ukraińskich uczniów rozpoczął działalność w Szkole Podstawowej nr 2 w Bykowinie. Jest on przeznaczony dla dzieci z klas I-III. Natomiast od poniedziałku (25.04) uruchomione zostały oddziały dla klas IV-VI w Szkole Podstawowej nr 18 w Kochłowicach oraz w Szkole Podstawowej nr 30 w Rudzie. – Tworzenie oddziałów przygotowawczych ma ułatwić ukraińskim dzieciom adaptację w nowym miejscu nauki, a także umożliwić szybką naukę języka polskiego, co jest niezwykle ważne dla ich dalszej edukacji w naszym kraju – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Uczniowie z Ukrainy, którzy uczą się w oddziałach przygotowawczych, uczęszczają w tygodniu na minimum 6 godzin nauki języka polskiego według programu nauczania wzorowanego na kursach dla cudzoziemców. – W uruchamianych oddziałach zatrudniane są także pomoce nauczyciela posługujące się językiem ukraińskim oraz językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomaganie uczniom. Osoby te mają za zadanie wspomagać naszych pedagogów w procesie nauczania – tłumaczy Grażyna Dziedzic. Obecnie w szkołach w Rudzie Śląskiej uczy się ponad 300 pochodzących z Ukrainy uczniów, a do przedszkoli uczęszcza ok. 100 ukraińskich dzieci.

Włączenie dzieci i młodzieży do systemu edukacji to jedna z wielu form wsparcia osób, które po ucieczce z objętej wojną Ukrainą, znalazły schronienie w Rudzie Śląskiej. W holu hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Hallera 16b w Nowym Bytomiu cały czas działa centralny punkt przyjmowania i wydawania darów. Potrzebne rzeczy, czyli głównie artykuły żywnościowe i środki czystości, można przynosić od poniedziałku do piątku od godz. 8 do godz. 20. Natomiast pakiety dla potrzebujących wydawane są we wtorki i czwartki od godz. 10 do 19. Jednego dnia wydawanych jest od kilkudziesięciu do nawet ponad stu paczek.

Ponadto przez ostatnie dwa miesiące miasto zapewniło nocleg i wyżywienie łącznie 339 osobom. Kolejnych ok. 460 Ukraińców osiedliło się u rodzin z Rudy Śląskiej. W tym czasie w rudzkim Urzędzie Miasta nadano ponad 1300 numerów PESEL obywatelom Ukrainy. Natomiast ok. 240 Ukraińców skorzystało z pomocy pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej w poszukiwaniach pracy, z czego część osób znalazła zatrudnienie. Łącznie miasto poniosło koszt ok. 100 tys. zł na organizację pomocy dla uchodźców. Pieniądze te mają zostać zwrócone przez państwo.

 


Komentarze