Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Drzewa do wycinki czy ochrony?

17-06-2020, 08:47 Joanna Oreł

Trwa intensywny remont torowiska wzdłuż ulicy Karola Goduli, po którym kursuje tramwaj nr 9. Kierowcy liczyć się muszą z czasowymi przewężeniami drogi, ale poza tym ruch odbywa się bez większych utrudnień (poza zmianami w rozkładzie jazdy tramwajów i autobusu nr 121). Mieszkańcy są jednak zaniepokojeni drzewami, które rosną bezpośrednio przy modernizowanym odcinku, ponieważ zostały one oznakowane drewnianymi belkami. Przedstawiciele spółki Tramwaje Śląskie uspokajają jednak, że chodzi o ochronę drzew, a nie ich wycinkę.

Remont dotyczy prawie 3-kilometrowego odcinka od mostu w Chebziu do granicy naszego miasta z Bytomiem. Inwestycja podzielona została na dwie części. – W aktualnie realizowanym etapie wykonawca pracuje jednocześnie na dwóch zakresach – tam, gdzie torowisko jest wydzielone z jezdni, czyli od początku zakresu w Chebziu do cmentarza oraz od skrzyżowania z ul. W. Lipy niemal do końca zakresu tj. do przejazdu przez ul. Młyn Szombierski. Torowisko wbudowane w jezdnię ul. Goduli między cmentarzem, a ul. Lipy oraz końcówka zakresu za ul. Młyn Szombierski będzie przebudowywane w kolejnym etapie – zapowiada Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie.

Prace idą zgodnie z planem, co zresztą widać gołym okiem. Na odcinku, gdzie prowadzony jest remont, zdemontowana została stara infrastruktura i trwają roboty ziemne. – Na obu odcinkach wykonał wykonawca już nowe koryto i rozpoczął okładanie pierwszych warstw konstrukcyjnych – wyjaśnia Andrzej Zowada.

Mieszkańców zaskoczył jednak widok drzew. – Czy szykuje się jakaś większa wycinka? Na całym odcinku wszystkie drzewa zostały otoczone drewnianymi belkami – zgłosił nam jeden z Czytelników. – Z informacji przekazanych przez wykonawcę wynika, iż te drzewa, które zostały obudowane drewnianymi belkami, nie są przewidziane do wycinki, a elementy drewniane mają chronić pnie przed ewentualnym uszkodzeniem przez koparkę czy inny ciężki sprzęt budowlany – zapewnia rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich. Nie oznacza to jednak, że żadne drzewo nie ucierpi. W czasie modernizacji wyciętych zostanie ok. 70 sztuk. – Wykonawca prowadzi wycinkę drzew tam, gdzie było to konieczne, zgodnie z posiadanym zezwoleniem – wyjaśnia Andrzej Zowada, dodając, że w zamian za to posadzonych zostanie ok. 80 drzew w różnych częściach miasta (przy ul. 1 Maja, Chorzowskiej i Ratowników).

Nowe nasadzenia zgodnie z decyzją marszałka województwa śląskiego mają zostać zrealizowane do końca września 2021 r. Modernizacja torowiska planowo ma potrwać do połowy marca 2021 r. W czasie prac została zmieniona organizacja ruchu tramwajowego i autobusowego.


Komentarze


02-07-2020, 12:37
godulok napisał(a):

A kiedy sciezka rowerowa? bo na drodze na kole mom strach jechac.

20-06-2020, 02:43
Mieszkaniec Nowego Bytomia napisał(a):

W końcu MCK pozbędzie się tego szpetnego parkingu. Przyda się więcej miejsca na zieleń i rowery.