Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Droga pod wodą

16-07-2020, 09:42 Joanna Oreł

Ulewne deszcze na początku lipca znów dały się we znaki. Zalana została m.in. droga pod mostem przy ul. Piastowskiej w Rudzie, choć jej kompleksowa przebudowa zakończyła się kilka miesięcy temu. Stąd pytania ze strony mieszkańców, czy inwestycja została zrealizowana poprawnie.

– Kolejna ulewa i kolejny raz wody jest po kostki, a kierowcy mają problem z przejechaniem, bo woda sięga do kół. Tak było przed remontem i jak widać, po remoncie nic się nie zmieniło – komentuje pan Krzysztof, mieszkaniec ulicy Piastowskiej. Przebudowa tej drogi zakończyła się w grudniu ubiegłego roku. W ramach prac m.in. wykonano nową kanalizację deszczową. – Kanalizacja deszczowa w ciągu ulicy Piastowskiej zlokalizowana w rejonie wiaduktu kolejowego (skrzyżowania z ulicą Szyb Bartosza) posiada średnicę 900 mm – mówi Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu. – Zaprojektowana została w oparciu o obliczenia hydrologiczne, biorące pod uwagę wielkości opadów oraz obszar zlewni, z jakiej odprowadzane są wody opadowe i roztopowe – wyjaśnia.

Jak jednak mogliśmy zobaczyć 2 lipca – to za mało. Czy to oznacza, że kanalizacja deszczowa została źle podłączona? – Kanalizacja deszczowa została wykonana zgodnie z dokumentacją projektową. Zalewisko tworzące się w ww. rejonie po intensywnych opadach deszczu mogło wynikać z niedrożności wpustów kanalizacji deszczowej – komentuje Adam Nowak. – Pragnę podkreślić, iż intensywność opadu deszczu na terenie miasta Ruda Śląska w dniu 2 lipca po południu wyniosła od 56 do 102 mm/h. To są opady bardzo intensywne – dodaje.

Aby zapobiec tego typu sytuacjom w kolejnych tygodniach, po ostatniej ulewie pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji kompleksowo wyczyścili wpusty kanalizacji deszczowej przy ulicy Piastowskiej. Zapytaliśmy urzędników także o to, czy w grę wchodzi ewentualna przebudowa kanalizacji w związku z gwarancją na wykonaną inwestycję. Obowiązuje ona do 23 grudnia 2024 roku. – W ramach gwarancji mogą zostać wykonane jedynie roboty związane z usunięciem wad i usterek – odpowiedział rzecznik prasowy Urzędu Miasta. 


Komentarze