Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Droga do połączenia KHW i PGG otwarta

07-03-2017, 10:34 Arkadiusz Wieczorek

Zarządy Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcy podpisali w środę (1.03) porozumienie określające warunki fuzji. Otworzyło to drogę do rozmów z inwestorami, którzy dokapitalizują grupę oraz wierzycielami KHW.

Przedstawiciele wszystkich związków zawodowych podpisali porozumienie w sprawie włączenia Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej. – Negocjacje były trudne, ale zawsze coś, co jest cenne, rodzi się w dużym wysiłku. Strona społeczna wykazała się dużą odpowiedzialnością. Bez wątpienia na połączeniu spółek korzysta branża, ale przede wszystkim pracownicy, którzy mają zagwarantowane stabilne miejsca pracy i nie będą musieli bać się o swoje wypłaty – komentował Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. – Nie ulega wątpliwości, że przeprowadzamy proces bez precedensu – dodał.

Zgodnie z porozumieniem Holdingowy Układ Zbiorowy zostanie rozwiązany, natomiast pracowników Holdingu obejmą zasady wynagradzania obowiązujące w Polskiej Grupie Górniczej. Dzięki temu pracownicy KHW będą mieli wyższe zarobki. Średnia pensja górników z KHW ma osiągnąć poziom przeciętnej płacy w PGG i wynosić 6225 złotych.

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej udzielił gwarancji pracownikom, że warunki zatrudnienia i wynagrodzenia będą obowiązywały przez rok od fuzji, czyli do końca marca 2018 r. Do tego terminu ma zostać wynegocjowany nowy, wspólny układ zbiorowy pracy. Trwa szukanie rozwiązań m.in. dla
Kopalni Wujek-Ruch Śląsk. W ciągu dwóch tygodni powołane zostaną zespoły. Na podstawie wyników ich prac zostanie podjęta decyzja o dalszej ewentualnej eksploatacji złóż. – Podpisanie porozumienia otwiera drogę do połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej. Po fuzji powstanie silna firma zatrudniająca ok. 43 tysięcy pracowników. Połączenie pozwoli na lepsze gospodarowanie złożami, bardziej efektywne wykorzystanie sprzętu, zmniejszenie kosztów, stworzenie lepszej oferty i utworzenie wspólnej sieci sprzedaży – wyjaśniał Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Suma zadłużenia KHW przekroczyła 2,5 miliarda złotych, z czego ponad 1,2 mld zł to zobowiązania z tytułu obligacji. Strona finansowa (banki) zgodzi się na zmianę warunków spłaty zadłużenia jedynie po włączeniu KHW do PGG. Zdaniem banków tylko to da gwarancję wyprowadzenia holdingu na prostą.

Źrodło: PGG


Komentarze