Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Dowody osobiste po nowemu

29-07-2021, 09:17 Joanna Oreł

Od 27 lipca w całym kraju nie ma możliwości składania wniosku o wydanie dowodu osobistego drogą internetową poprzez platformę ePUAP. Jest to związane z przepisami dotyczącymi wprowadzenia tzw. dowodów biometrycznych - chodzi o konieczność pobrania odcisku palca. W celu uzyskania nowego lub pierwszego dowodu należy udać się osobiście do Urzędu Miasta. 

Nie jest jeszcze znany dokładny termin wprowadzenia nowego rodzaju dowodów osobistych, co wynika z konieczności dostosowania polskiego prawa do wymogów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego. Dopiero po ogłoszeniu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji daty wprowadzenia rozwiązań technicznych, umożliwiających wydawanie dowodu osobistego z odciskami palców, będzie uruchomiona usługa składania wniosków przez Internet, ale tylko dla dziecka do 12. roku życia. Pozostałe będą zobowiązane składać wniosek osobiście, ale za to w dowolnym urzędzie gminy i to bez względu na miejsce zameldowania. W szczególnych przypadkach, na przykład z powodu choroby czy niepełnosprawności możliwe jest złożenie wniosku w miejscu przebywania - w tym celu należy skontaktować się z Urzędem Miasta, aby ustalić szczegóły spotkania. 

Dodajmy, że w tym roku kończy się ważność dowodów osobistych u ok. 1,5 mln Polaków. Ponadto dukoment ten musi wyrobić 358 tys. osób, które kończą 18 lat.


Komentarze