Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Dołącz do „Super W”!

14-09-2017, 09:33 Joanna Oreł

Już po raz 16. w tym roku odbędzie się akcja „Szlachetna Paczka”. Zanim jednak kilkadziesiąt paczek bożonarodzeniowych trafi do rodzin, potrzebni są wolontariusze, którzy zajmą się koordynacją projektu. Ich nabór potrwa do 30 września.

– Podstawowym zadaniem wolontariuszy jest łączenie ludzi. Wolontariusz udaje się do rodziny, decyduje, czy jest ona przyjęta do projektu, następnie określa jej potrzeby i tworzy opis rodziny. Opis ten trafia do bazy, której otwarcie w tym roku zaplanowano na 18 listopada. Następnie, jeśli pojawi się darczyńca, wolontariusz kontaktuje się z nim, aby razem stworzyć paczkę odpowiadającą potrzebom rodziny. W dniu finału wolontariusz przyjmuje darczyńcę w magazynie z paczkami, następnie przewozi je do rodziny, która zostaje obdarowana – wylicza Rafał Strzelec, asystent ds. promocji i wolontariusz w projekcie Szlachetna Paczka w rejonie Ruda Śląska Północ.

Aby przystąpić do udziału w akcji i pomóc potrzebującym rodzinom z Rudy Śląskiej, należy zgłosić się na stronie internetowej www.superw.pl, gdzie znajdują się również informacje na temat projektu. Następnie zostaje przeprowadzona rozmowa rekrutacyjna z liderem rejonu. Po niej, jeżeli lider stwierdzi, że dana osoba jest odpowiednia do projektu i jest gotowa w nim uczestniczyć, nowy wolontariusz przechodzi jednodniowe szkolenie, gdzie otrzymuje wszelkie niezbędne do działania w projekcie narzędzia. Po nim już z otrzymanymi dokumentami udaje się do rodzin. W tym roku rekrutacja trwa do 30 września. Liczba potrzebnych wolontariuszy będzie zależna od liczby rodzin, którym przyda się wsparcie. Dobro to jednak wraca do wolontariuszy. Wystarczy dowiedzieć się, co dała im „Szlachetna Paczka”.

– Jak zachęcić niezdecydowanych do udziału? Pokazując im piękne historie, które razem tworzymy i które opisujemy na naszym facebookowym profilu, a także opowiadając im, jak wiele czynności wykonywanych w Paczce może się przydać na każdym etapie życia. Najważniejsza jest jednak satysfakcja – dzięki Paczce widzimy, jak niewiele czasem trzeba, aby kogoś uszczęśliwić. I to jest w tym projekcie najpiękniejsze – wyjaśnia Rafał Strzelec.

Finał „Szlachetnej Paczki” w tym roku odbędzie się w weekend 9-10 grudnia. Jak co roku rudzka edycja będzie podzielona na dwa rejony – Północ i Południe.


Komentarze