Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Dokument na ekranie

19-05-2013, 13:15 Robert Połzoń

Tylko dwadzieścia jeden kin w całym kraju weźmie udział w festiwalu filmowym PLANETE +DOC. Wśród nich znalazło się kino Patria, gdzie w weekend można  zobaczyć cztery filmy dokumentalne.


- Ten festiwal jest dla nas ważny, bo bardzo mało kin w Polsce uczestniczy w tej imprezie. Jest to też swego rodzaju wyróżnienie, że kontynuujemy udział w tym przedsięwzięciu tu w naszym kinie - mówi Ewa Brzezińska – Dłóciok, obecna właścicielka kina Patria.

- Jest to inny rodzaj filmów. Ja osobiście bardzo lubię produkcje dokumentalne. Co roku liczymy na to, że znajdzie się coraz większa liczba osób zainteresowana tym gatunkiem- dodaje.

 

W sobotę można było zobaczyć takie produkcje jak „Duchy naszego systemu” oraz „Kto cię nauczył jeździć”. W niedzielę natomiast chętni zobaczą film „Duch Piramidy” oraz „Zamrażając lód”.

 

- Za pierwszym razem zgłosiliśmy swoją chęć uczestnictwa w tym festiwalu. Z racji tego, że jesteśmy na rynku dość długo i uczestniczymy w wielu akcjach ogólnopolskich udało się podpisać umowę- tłumaczy Tomasz Bartniczak, prezes Stowarzyszenia InnI .

 

Festiwal ten jest jedną z największych imprez kina dokumentalnego na starym kontynencie. Nagrodzony został przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, jako najważniejsze wydarzenie filmowe w Polsce.

 

-Dziś będą puszczane filmy z Planet + i dlatego tutaj przyszedłem. Bardzo dokumenty szczególnie o tematyce politycznej, gospodarczej i astronomii – mówi pan Aleksander, uczestnik festiwalu.

 


Komentarze