Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Do zapłacenia

31-12-2012, 10:02 Monika Herman - Sopniewska

Płacone i niepłacone – czynsze w MPGM – ie . U wielu wzbudzają emocje. Kilka dni temu otrzymaliśmy w sprawie ich regulacji telefon od jednej z naszych czytelniczek.

- Bardzo się zdenerwowałam jak to zobaczyłam – mówi nam mieszkanka Rudy Śląskiej.

 – Miesiąc nie płaciłam czynszu i dostaje jakieś pisma sądowe.  Co to jest, co to znaczy?  Nigdy się z czymś takim nie spotkałam. Proszę tą sprawę wyjaśnić. Jakie są procedury jeśli czynsz nie jest płacony, czy od razu takie pisma powinny być wysyłanie do mnie? – pyta nas Czytelniczka.

 

- To niemożliwe, żeby w tak krótkim czasie ta pani otrzymała od nas takie pisma. Najpierw ostrzegamy, potem egzekwujemy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie, bierzemy pod uwagę problemy naszych dłużników, a długi staramy się rozłożyć na raty – mówi Krzysztof Mikołajczak, rzecznik prasowy MPGM – u.

 

- Najpierw do najemcy wysyłamy informację o stanie zadłużenia. Potem po około 3 miesiącach wysyłamy wezwanie do zapłaty. Jeśli to nie skutkuje wysyłamy przedsądowe  wezwanie do zapłatyw którym informujemy, że w przypadku nie zapłacenia czynszu sprawę kierujemy do sądu. Jeśli dalej jest zaległość  to na ogół po upływie miesiąca od wezwania kierujemy sprawę do sądu, chyba że jeśli widzimy, ze jest problem w rodzinie i naprawdę zadłużone osoby nie mają z czego zapłacić - wtedy ten okres jeszcze przedłużamy. Kiedy sprawa trafia do sądu, uzyskujemy nakaz zapłaty. Czekamy na klauzulę wykonalności i choć nie musimy to wysyłamy wezwanie przedkomornicze, gdzie informujemy o możliwości zawarcia z nami ugody. Ponadto w każdym wezwaniu umieszczamy informację o możliwości rozłożenia długu na raty – mówi Krzysztof Rojek, zastępca kierownika działu windykacji MPGM – u.

 

- Na każdym etapie postępowania windykacyjnego istnieje możliwość zawarcia ugody z dłużnikiem, nawet jeśli jest to już zasądzona należność. W przypadku rzetelnej realizacji ugody wstrzymujemy naliczanie dalszych odsetek - mówi Krzysztof Mikołajczak rzecznik MPGM – u.


Zgodnie z ustawą „o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego” wypowiedzenie umowy najmu, z uwagi na zaległości, może nastąpić jedynie, gdy lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności. Po wypowiedzeniu umowy najmu, kolejnym krokiem jest wystąpienie na drogę sądową z powództwem o eksmisję.

 


Komentarze


04-01-2013, 13:37
katka napisał(a):

ja juz czekam 2 lata na wymiane drzwi wejsciowych , i tez ciagle slysze roznego rodzaju wymowki , z czynszem nigdy nie zalegalam a wrecz przeciwnie jestem 2 miesiace do przodu , MPGM to jakies nieporozumienie , w koncu ktos moglby sie wziasc za nich

02-01-2013, 13:44
wnerwiony napisał(a):

MPGM - w końcu prokuratura powinna się za nich zabrać! To jakie tam przekręty odchodzą to mała głowa! Wszystkie przetargi remontowo- budowlane ustalane są " na gębę" z jednymi i tymi samymi pseudo fachowcami! Kilkakrotnie byłem świadkiem jak to się odbywa! Ja płacę za czynsz , ale miałem w życiu kilka wpadek- teraz jestem z czynszem do przodu. Na remont czekam juz kupę czasu- ale wiecznie słyszę nie ma funduszy- to ja się pytam - po cholerę mam płacić ,jak nie ma szans z niczego skorzystać! Mało tego w mojej kartotece widnieje wpis ,że "Typ własności zasobu nieodpłatne użytkowanie (Gmina) " to ja się pytam GDZIE IDĄ NASZE CZYNSZE I NA CO?!

02-01-2013, 10:03
Darko napisał(a):

Witam...Ludzie świadomie nie placą czynszu ,bo wiedzą ze takie sprawy ciągna sie latami..A ludzie którzy sa eksmiowani dostaja jeszcze lepsze mieszkania np na ulicy starej w Goduli dostali mieszkania socjalne i nie płaca.Tu gdzie ja mieszkam to połwa bloku nie płaci..