Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Do lekarza nocą? Tylko na Godulę

27-09-2017, 10:37 Joanna Oreł

Od 1 października nocna opieka lekarska zostanie przeniesiona do Szpitala Miejskiego w Goduli. Tym samym zlikwidowane zostaną punkty w przychodniach w Kochłowicach i w Nowym Bytomiu. Tymczasem personel szpitala jest już gotowy do przyjmowania pacjentów w godzinach od 18 wieczorem do 8 rano w dni robocze oraz w soboty, niedziele i święta w godzinach od 8 do 8 dnia następnego (w rudzkim szpitalu opieka nocna ruszy w niedzielę, 1 października o godz. 8, dzień wcześniej nadal będzie ona funkcjonowała w Nowym Bytomiu oraz w Kochłowicach). Rozmawiamy o tym z prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, Katarzyną Adamek.

– Z czego wynika fakt, że nocna opieka lekarska zostanie przeniesiona?

– U podstaw przeniesienia nocnej opieki do szpitala leżą zmiany ustawowe, związane z wprowadzeniem tzw. ustawy sieciowej. Szpital wszedł do sieci na pierwszym poziomie, co wiąże się z obowiązkiem uruchomienia nocnej opieki lekarskiej. Szpital jest przygotowany do jej przejęcia i startujemy 1 października. Planujemy uruchomienie tej usługi w budynku naszych poradni specjalistycznych, które są użytkowane do godziny 17. Natomiast od godz. 18 będą służyły nocnej opiece lekarskiej. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie konkursu na lekarzy i pielęgniarki, którzy będą pracować w NOL-u. Założyłam sobie bowiem, że będzie to dodatkowy zespół, który wzmocni zespół szpitalny. Chciałabym więc podkreślić, że uruchomienie nowego rodzaju działalności w Szpitalu nie odbędzie się kosztem dotychczas funkcjonującego zespołu lekarskiego w szpitalu.

– Ile osób będzie pracowało w ramach nocnej opieki lekarskiej?

– Wstępnie planujemy współpracę z ok. 25 lekarzami i taką samą liczbą pielęgniarek, bo każdy z lekarzy będzie miał przyporządkowaną jedną pielęgniarkę. Na dyżurze równocześnie będzie pracowało do trzech zespołów oraz zespół wyjazdowy. Chciałabym nadmienić, że jesteśmy elastycznie przygotowani do pełnienia opieki nad naszymi mieszkańcami i w przypadkach zwiększonej liczby zachorowań – np. w okresach grypowych – przewidujemy zwiększenie liczby zespołów, aby pacjenci nadmiernie nie czekali i aby opieka była tak należyta, jak dotychczas. Bo dotychczas nocna opieka lekarska w Rudzie Śląskiej była dobra i zamierzamy utrzymać te wysokie standardy. Jeżeli chodzi o lekarzy to będą to zarówno specjaliści medycyny rodzinnej, jak i interniści oraz chcemy się postarać także o lekarzy innych specjalności. Dodam, że ze swojej strony w trosce o dobro naszych mieszkańców, w zespole nocnej opieki lekarskiej na stałe będzie pracował pediatra, mimo, że od 1 października nie będzie już obowiązku, aby w ramach nocnej opieki lekarskiej przyjmował właśnie lekarz pediatra.

– Dla pacjentów kolejnym plusem będzie także to, że w razie konieczności zaraz obok znajduje się szpital...

– W tym zakresie nic się nie zmieniło. Każdy pacjent, który trafi do nocnej opieki i będzie potrzebował dodatkowego zabezpieczenia szpitalnego, trafi do szpitala. Dla nas plusem jest to, że dotychczas pacjenci, wymagający zabezpieczenia i konsultacji nocnej opieki, trafiali niejednokrotnie do szpitala, a to zaburzało pracę izby przyjęć, która jest przeznaczona dla chorych w sytuacjach które zagrażają ich życiu. Nocna opieka lekarska dedykowana jest dla chorych, u których doszło do nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów nagłego zagrożenia życia. Chciałabym w tym miejscu podkreślić, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w nocnej opiece lekarskiej nie mona uzyskać wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stosowane stale leki w związku z chorobami przewlekłymi oraz rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia.

– Czy więc z nocnej opieki lekarskiej może korzystać każdy – i mieszkaniec Rudy Śląskiej, i z innego miasta?

– Nie ma rejonizacji w przypadku nocnej opieki lekarskiej i podobnie, jak mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą z niej korzystać poza obszarem miasta, na tej samej zasadzie działa nocna opieka w Rudzie Śląskiej, czyli przyjmujemy każdego pacjenta, który zgłosi się do nas – bez względu na to, gdzie jest jego miejsce zamieszkania.

– Co od 1 października stanie się z punktami NOL w przychodniach w Kochłowicach i w Nowym Bytomiu?

– Startujemy z jednym miejscem. Pozostałe punkty przestaną świadczyć tego rodzaju usługi.

– Na koniec proszę powiedzieć, czy utworzenie NOL w Szpitalu Miejskim zostało dofinansowane?

– Szpital otrzymał środki finansowe z Narodowego Funduszu Zdrowia na utworzenie nocnej opieki lekarskiej. Niestety dla Rudy Śląskiej są to kwoty mniejsze niż w ubiegłym roku (300 tys. zł mniej). NFZ podjął taką decyzję na podstawie liczby sprawozdanych porad w nocnej opiece w zeszłym roku. Wierzę jednak w to, że płatnik nie pozostawi mieszkańców Rudy Śląskiej bez środków finansowych, jeżeli okaże się, że są one potrzebne na NOL.


Komentarze


28-09-2017, 07:14
Iai napisał(a):

Gdzieś 500 plus trzeba sobie odbić zaczyna się robić bu..del.

27-09-2017, 19:23
pacjent napisał(a):

Tylko czas oczekiwania bę z 36 godzin jeżeli teraz tam się czeka na zwykły opatrunek 10 godzin

27-09-2017, 14:16
Halembianin napisał(a):

Z HAlemby to daleko ale najgorsze to te kolejki

27-09-2017, 13:45
Basia napisał(a):

Mam nadzieję, że opieka będzie na najwyższym poziomie i będzie odpowiednia liczba lekarzy by zająć się pacjentami. Około dwa tygodnie temu mąż po nocnej zmianie pojechał na pogotowie i usłyszał, że nikt się Nim nie zajmie bo "nie ma lekarza"- to jakiś absurd!