Dni, które niosą ze sobą odkupienie
03-04-2015, 10:44 Magdalena Szewczyk
Nie porządki, święconki, czy kartki z życzeniami są najważniejsze podczas Świąt Wielkanocnych. Najważniejsze są bowiem przygotowania do najistotniejszego dla chrześcijan święta. Okres Wielkiego Postu ma swoje zwieńczeniem wraz z rozpoczynającym się w piątek Triduum Paschalnym, które to z kolei stanowi podsumowanie całego okresu liturgicznego. To właśnie odpowiednie jego przeżywanie sprawia, że godnie obchodzimy Święto Zmartwychwstania Pańskiego.
Wielki Czwartek
Tak naprawdę Święte Triduum Paschalne rozpoczyna się po zachodzie słońca – z czwartku na piątek przed Niedzielą Wielkanocną. Wtedy to właśnie w kościołach odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej. – Wielki Czwartek to przede wszystkim ustanowienie sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Jest to także święto Kościoła Diecezjalnego. W tym dniu odnawiamy przymierze kapłańskie. Wieczorem natomiast odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, która odbywa się przy pustym Tabernakulum – tłumaczy ks. Ryszard Nowak, proboszcz parafii św. Michała w Orzegowie. – W naszej parafii prowadzony jest także obrzęd Mandatum, czyli obmywania nóg. To głębokie przeżycie dla każdego kapłana. Ma one na celu pokazanie, że jesteśmy po to, by służyć, a nie po to by nam służono – dodaje ks. Nowak.
Dobrze, gdy liturgia jest przedłużana w domach, przy wspólnej, rodzinnej wieczerzy oraz modlitwie.
Wielki Piątek
Według Pisma Świętego sądzenie Jezusa rozpoczęło się ok. godz 9. Natomiast w piątkowe południe został on ukrzyżowany, zaś o godz. 15 wyzionął ducha. Wydarzenia Wielkiego Piątku nie skupiają się jednak wyłącznie na Drodze Krzyżowej, jako że jest to nabożeństwo pasyjne. W piątek centralnym punktem jest bowiem Liturgia Męki Pańskiej, która ma zupełnie inny charakter. – Liturgia ta nie jest liturgią cierpienia. Chodzi w niej o ukazanie królewskiego i triumfalnego wymiaru służby Chrystusa i jego zwycięstwa. Jest to także liturgia bez Eucharystii, która rozpoczyna się od modlitwy w ciszy i skupieniu – mówi proboszcz orzegowskiej parafii.
Liturgia słowa ma ukazać, jak Chrystus na krzyżu poprzez zbawienie realizuje nadzieje całej ludzkości. Podczas liturgii odbywa się także adoracja krzyża, który ostatecznie stał się symbolem zwycięstwa. Całość kończy się przeniesieniem najświętszego sakramentu do Grobu Pańskiego.
Wielka Sobota i Wielkanoc
Bardzo często święcenie pokarmów traktowane jest jako najważniejsza część Wielkiej Soboty. Jednak tak naprawdę jest to obrzęd drugorzędny w stosunku Triduum. Wielka Sobota czas adoracji Chrystusa złożonego w grobie oraz oczekiwania na jego zmartwychwstanie. – Z punktu widzenia istoty święcenie pokarmów jest wydarzeniem marginalnym, ale przez wielu jest traktowane jako najważniejsze. Dary zanosimy, by uświadomić sobie, że bez Boga nie mielibyśmy niczego – podkreśla ks. Nowak.
Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczyna się wigilią paschalną, czyli mszą zmartwychwstania. Obecność światła, słów „Chwała na wysokości Bogu”, czy „Alleluja” jest proklamacją Zmartwychwstania. Następuje także wyczekiwana konsekracja – Eucharystia ma być dziękczynieniem za dar odkupienia, za życie, które zostało umożliwione przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Cała liturgia Mszy Rezurekcyjnej skupia się wokół nowego życia w Chrystusie, dlatego jest pełna symboli: światła, słowa, wody, czy uczty – mówi ks. Ryszard Nowak.
Podkreśla on także, że dobrze jest uczestniczyć w uroczystościach Triduum już po spowiedzi świętej. – Warto przystąpić do sakramentu pokuty dużo wcześniej. Większość moich parafian wyrobiła sobie ten nawyk i można dumnie stwierdzić, że nie zostawiają tego na ostatni moment – podkreśla ks. Nowak.
Komentarze