Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Dla Matki poszli "tam i nazot”

30-08-2023, 12:07 Joanna Oreł

,,Idź i kochaj” – pod takim hasłem odbyła się 44. Halembska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Uczestniczyło w niej ponad 160 pieszych pielgrzymów, do których dołączyli rowerzyści oraz ok. 300 mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy przyjechali do Częstochowy, aby 24 sierpnia przeżyć wspólnie Dzień Halembski na Jasnej Górze. – Atmosfera jest wspaniała. Idziemy falą entuzjazmu i radości – podkreślał w trakcie drogi ks. Andrzej Króliczek, opiekun duchowy Halembskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

W tym roku najmłodszy uczestnik pielgrzymki miał niecałe trzy lata, a najstarszy – 71 lat. Do Częstochowy z Halemby wyruszyło sporo młodych osób. – 3/4 z nich nie przekroczyło 25. roku życia. Jest to od lat najmłodsza ekipa, która idzie. Mieliśmy ponad 10 osób, które w ogóle po raz pierwszy w życiu uczestniczyły w pielgrzymce – mówił ks. Andrzej Króliczek. – Bardzo mnie cieszy to, że jest mnóstwo młodych ludzi. To pokazuje, że jest dla kogo organizować te pielgrzymki – dodaje Monika Fenisz, która w pielgrzymce uczestniczyła po raz czternasty.

44. Halembska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła w poniedziałek, 21 sierpnia. Pierwszy nocleg zaplanowano w Świerklańcu, a następny w Lubszy. – Tu ciekawostka – przez ostatnich kilka lat pielgrzymowaliśmy przez Psary, ale w tym roku wróciliśmy do pierwszej, historycznej, starej trasy, czyli przez Lubszę, z której wyruszyliśmy na Jasną Górę – mówi ks. Andrzej Króliczek, opiekun duchowy Halembskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

W trakcie halembscy pielgrzymi mieli postój m.in. w Dźbowie (dzielnica Częstochowa), by zaczekać tam na ekipę rowerową. – W Dniu Halembskim wzięli udział pielgrzymi z naszych trzech parafii – pw. Bożego Narodzenia, pw. Matki Bożej Różańcowej oraz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodnicy, rowerzyści oraz osoby, które autokarami przyjechały z Rudy Śląskiej – mówi ks. Króliczek.

W czwartek (24.08) na miejscu o godz. 9.30 odbyła się msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu, a następnie Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Następnie zorganizowano agapę, czyli wspólne świętowanie i biesiadowanie pielgrzymów, a po tym przyszedł czas na adorację przed Cudownym Obrazem oraz Apel Jasnogórski. Tradycyjnie już w Dniu Halembskim uczestniczyły władze naszego miasta – prezydent Michał Pierończyk i wiceprezydent Anna Krzysteczko.

– To taki tydzień w roku, kiedy idę podziękować za wszystko, co dostałam – to czas wdzięczności. Jest to moja główna motywacja. Ponadto ładuję w tym czasie akumulatory na przyszły rok – mówi Monika Fenisz.

W piątek pielgrzymi z Halemby rozpoczęli pieszą podróż do swoich domów, bo zgodnie z tradycją Halembska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się ,,tam i nazot”. W drodze powrotnej pątnicy nocowali w Miotku, by w sobotni wieczór (27.08) wrócić do Halemby. – Duszą tegorocznej pielgrzymki z pewnością była ekipa muzyczna. Byliśmy rozśpiewani od początku do końca. Oczywiście towarzyszyła nam modlitwa, konferencje, czy rozmowy. Hasło brzmiało ,,Idź i kochaj” – podziękowaliśmy Panu Bogu za to, że nas stworzył, że godne podziwu są jego dzieła. Ponadto były spotkania o emocjach, o uczuciach, o poczuciu własnej wartości, żeby docenić to, jacy jesteśmy piękni oraz wspaniali i żeby właśnie swoje życie uczynić darem dla innych w duchu służby i miłości. Takie myśli towarzyszyły nam po drodze – podsumowuje ks. Andrzej Króliczek. – Cały czas towarzyszyła nam ekipa dojeżdżająca, która nas wspomagała. Bardzo dużo ludzi zostało sponsorami naszej pielgrzymki, co pokazuje, że są jej życzliwi – dodaje.


Komentarze