Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Delegacja rządowa jednak porozmawia z górnikami. Będzie przełom?

22-09-2020, 13:46 Joanna Oreł

Podziemny protest w śląskich kopalniach przybiera na sile. Wczoraj w kopalni Ruda oraz katowickiej kopalni Wujek strajkowało łącznie 65 górników. Dziś do akcji dołączyli górnicy z kopalń Piast i Ziemowit. Tymczasem przedstawiciele delegacji rządowej przyjechali jednak na Śląsk, by rozmawiać z przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Jak zapowiadają związkowcy - to nie zmienia faktu, że w piątek w Rudzie Śląskiej odbędzie się strajk.

Obecnie w kopalniach w Halembie, Pokoju, Bielszowicach i Wujku pod ziemią strajkuje ok. 120 górników. Z kolei w kopalniach Piast i Ziemowit protest prowadzi przeszło 50 górników. Po kolejnych zmianach liczba protestujących ma wzrosnąć. Być może to sprawiło, że szef rządu Mateusz Morawiecki wysłał na Śląsk delegację, która ma pełnomocnictwo premiera. O godz. 13 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczęły się rozmowy liderów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z przedstawicielami rządu. W skład tej delegacji wchodzą pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds.polityki surowcowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Piotr Dziadzio oraz szef gabinetu politycznego prezesa Rady Ministrów, Krzysztof Kubów.

W ocenie strony społecznej przyjazd rządowej delegacji to m.in. efekt pogotowia strajkowego i podziemnych akcji protestacyjnych w kopalniach. Jak podkreśla szef śląsko-dąbrowskiej „S” Dominik Kolorz, rozpoczęcie rozmów nie oznacza ani zawieszenia, ani przerwania protestu, ani też odwołania zapowiadanej na piątek manifestacji w Rudzie Śląskiej. - MKPS decyzje o ewentualnych zmianach przyjętego harmonogramu działań protestacyjnych będzie podejmować po uprzedniej ocenie przebiegu i efektów rozmów ze stroną rządową - poinformowała Śląsko-Dąbrowska Solidarność. 


Komentarze