Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Decyzja na kolejne pięć lat

19-04-2024, 13:58 Joanna Oreł

W najbliższą niedzielę rudzianie zadecydują o tym, kto przez najbliższe pięć lat będzie prezydentem Rudy Śląskiej. Głosować w lokalach wyborczych będzie można od godz. 7 do 21. W II turze wyborów zmierzą się obecnie urzędujący prezydent Michał Pierończyk oraz poseł Marek Wesoły. Wygra ten kandydat, który otrzyma więcej głosów bez względu na frekwencję.

W I turze wyborów samorządowych (7.04), w ramach których wybierano m.in. prezydentów miast, w Rudzie Śląskiej najwięcej głosów otrzymali obecnie urzędujący Michał Pierończyk (46,92 proc., czyli 19 312 ważnie oddanych głosów) oraz poseł i kandydat PiS-u Marek Wesoły (26,18 proc., czyli 10 775 ważnie oddanych głosów). Z racji tego, że żaden z kandydatów nie uzyskał 50 proc. głosów, w niedzielę, 21 kwietnia w naszym mieście odbędzie się II tura wyborów na prezydenta Rudy Śląskiej.

Na ,,ostatniej prostej” zapytaliśmy obydwu kandydatów, co może skłonić rudzian do głosowania właśnie na nich. – Mieszkańcom proponuję realny program wyborczy, który podzieliłem na cztery filary – budujeMY, dbaMY, działaMY, zazieleniaMY. To „MY” jest niezwykle istotne, bo to sprawy naszego podwórka są dla mnie najważniejsze i to MY mieszkańcy wiemy, jak to ono powinno wyglądać. To tu działam od lat i tutaj zostanę. Udowodniłem, że jestem człowiekiem dialogu i działam ponadpartyjnie. Dla dobra miasta i jego rozwoju jestem w stanie współpracować z każdym, kto, tak jak ja, chce działać na rzecz Rudy Śląskiej – zapowiada Michał Pierończyk. – Półtoraroczna kadencja była krótka, ale i niezwykle intensywna. Sporo udało się już zrobić. Warto wspomnieć o rozpoczęciu budowy kolejnego etapu trasy N-S w kierunku ulicy Magazynowej, otwarciu następnego odcinka tej trasy od ul. Kokota do ul. Bielszowickiej, budowie 52 mieszkań komunalnych przy ulicy Bankowej, modernizacji dróg, przebudowie kanalizacji w Halembie, czy zakończeniu budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach – wylicza. – Dziękuję mieszkańcom, że docenili nasze dotychczasowe działania, obdarzając mnie 7 kwietnia sporym zaufaniem. Teraz chciałbym ponownie prosić o głos w II turze wyborów, tj. 21 kwietnia. Zachęcam do pójścia na wybory, bo to wielkie święto demokracji – dodaje kandydat i obecnie urzędujący prezydent.

Jakie argumenty przed II turą ma drugi kandydat, Marek Wesoły i w jaki sposób zamierza przekonać do siebie mieszkańców? – Przede wszystkim moim spojrzeniem na przyszłość miasta. Ruda Śląska nie może być absolutnie tylko i wyłącznie sypialnią i zapleczem dużych miast, takich jak Katowice czy Gliwice. Musimy stworzyć przestrzenie rekreacji i rozrywki nie tylko dla naszych mieszkańców, ale po prostu dla mieszkańców Śląska. Przestrzenie przyjazne dużemu biznesowi, jak też małym i średnim przedsiębiorcom przy jednoczesnym postawieniu biznesu jako partnera, a nie petenta. Ruda Śląska ma być miastem przyjaznym rodzinom z dobrym i dostępnym zapleczem opiekuńczo-wychowawczym i edukacyjnym (żłobki, przedszkola i wysoki poziom oświaty), z dostępem do mieszkań. Musi to być miasto bezpieczne i dobrze skomunikowane – uważa Marek Wesoły. – Ruda ma być miastem ambitnym w województwie, a mieszkańcy mają być z niej dumni. Trzeba wspierać każdego człowieka i każdą inicjatywę, która przynosi miastu splendor i pozytywny rozgłos. To sami mieszkańcy muszą się czuć tutaj gospodarzami, a instytucje miejskie muszą pełnić rolę służebną z usługami na najwyższym poziomie. To moje miasto marzeń możliwych do zrealizowania, miasto, które po prostu kocham. Jak przekonać mieszkańców do głosowania? Myślę, że trzeba być po prostu sobą i mieć zaufanie do ludzi, do mieszkańców Rudy Śląskiej. Pamiętajmy, zmiana to szansa – dodaje.

Wybory na prezydenta miasta nieodłącznie wiążą się z pytaniem o to, jakie będą pierwsze decyzje i działania przyszłego włodarza. – Chciałbym jak najszybciej rozpocząć wprowadzanie swojego programu wyborczego w życie. Jest tam wiele konkretnych punktów do zrealizowania, tym bardziej, że w tym roku otworzą się nowe możliwości związane z pozyskiwaniem środków unijnych i rządowych. W półtorarocznej kadencji pozyskaliśmy aż 600 mln zł środków zewnętrznych na realizację ważnych dla mieszkańców i miasta inwestycji. Wiemy, jak to robić, mamy gotowe projekty i jesteśmy gotowi do działania – deklaruje Michał Pierończyk. – Ponadto nadal będę dbał o nasze miasto, pracując ciężko i wytrwale dla dobra naszej lokalnej społeczności, bo najważniejsze są rudzkie spraWY – dodaje.

Drugi z kandydatów także jest w pełnej gotowości i ma pomysł na to, co zrobić w przypadku, gdy to jego wybiorą rudzianie. – W razie wygranej planuję cały szereg działań. Przede wszystkim wiele spotkań z pracownikami urzędu, spółek miejskich, jednostek samorządowych. Musimy tworzyć jeden zgrany zespół, żeby osiągać cele i sukcesy – uważa Marek Wesoły. – Następnie dokładna analiza możliwości finansowych i prawnych. Następnie wszystkie te nasze propozycje programowe osadzimy w realiach budżetowych i określimy czasem. Nie zwlekając, zabierzemy się do roboty, bo przed nami wiele wyzwań. Kiedy o tym myślę, jest we mnie wiele emocji i dobrej energii i cieszę się na te wyzwania. Ludzie czekają na pozytywne zmiany, a wiele z nich można wprowadzić bardzo szybko – dodaje.


Komentarze