Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Czekając na przebudowę fontanny

25-05-2022, 10:49 Joanna Oreł

Były trzy, a teraz bilans ten zmniejszył się do jednej. Chodzi o niedziałające fontanny miejskie – boczna fontanna na Placu Jana Pawła II uruchomiona została w kwietniu, a na orzegowskim rynku działa od tego miesiąca. Niestety, nadal wyłączona z użytkowania jest główna fontanna na rynku w Nowym Bytomiu. Miasto wstrzymuje się z jej remontem, zapowiadając, że przebudowana zostanie ona wraz z zagospodarowaniem na nowo rynku.

Boczna fontanna na nowobytomskim Placu Jana Pawła II była modernizowana we wrześniu ubiegłego roku z powodu nieszczelności znajdującej się pod nią niecki, a także uszczelki pomiędzy misą a szybami. Przed jej uruchomieniem w tym sezonie konieczne było jedynie przeprowadzenie niezbędnej konserwacji, przeglądu oraz regulacji. Fontanna działa bez problemów od kwietnia.

Większego zachodu wymagała fontanna, która znajduje się na rynku w Orzegowie (za kościołem pw. św. Michała Archanioła). Konieczne było przeprowadzenie trzech napraw, w tym jednej związanej z dewastacją. – Wymieniono oraz dołożono wsporniki pod płyty fontanny, wymieniono jedną z pomp oraz przeprowadzono remont kapitalny drugiej. Naprawa po dewastacji polegała na wymianie rozbitego refl ektora oraz jednej z dysz. Łączny koszt poniesiony na naprawę fontanny w Orzegowie to 16 285 zł, kwoty te zostały pokryte ze środków na utrzymanie terenów zieleni miasta na rok 2022 r. – wyjaśnia Krzysztof Mikołajczak, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej TBS Sp. z o.o., które zarządza obiektem.

Niestety, nadal bez rozwiązania pozostaje problem niedziałającej fontanny głównej na Placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu. – To jedyne miejsce, przy którym kiedyś można było się ochłodzić, a teraz fontanna niszczeje z sezonu na sezon i wygląda coraz gorzej. Kiedy w końcu to się zmieni? – zwróciła się z pytaniem do naszej redakcji jedna z czytelniczek.

Problemem są liczne uszkodzenia konstrukcji fontanny, co uniemożliwia jej bezpieczne uruchomienie. Urzędnicy tłumaczą, że w związku z tym fontanna nie tyle potrzebuje remontu, ale wręcz gruntownej przebudowy. – Na chwilę obecną nie planujemy uruchomienia głównej fontanny na rynku, gdyż wymaga ona generalnej przebudowy. Ponadto przygotowujemy nowy projekt zagospodarowania całego Placu Jana Pawła II – zapowiada Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu. Konkretnych dat jednak nie podaje. 


Komentarze