Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Czekają na rekompensaty za deputaty

18-07-2019, 13:44 Joanna Oreł

Do końca tego roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń ma wypłacić rekompensaty za deputat węglowy wszystkim uprawnionym do tego świadczenia osobom. Proces ten przeciąga się, ponieważ m.in. trwa jeszcze weryfikacja oraz uzupełnianie wniosków, a ponadto SRK, by kontynuować wypłaty, musi czekać na przekazanie pieniędzy od rządu.

– Część kobiet dostało pieniądze, a reszta niestety nie. Dzwonimy w tej sprawie do SRK, ale tam usłyszeliśmy, że nie ma pieniędzy, które nam obiecano. Chodzi o rekompensaty za deputat węglowy dla wdów oraz sierot po zmarłych górnikach – zgłosiła nam pani Barbara.

Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętą w listopadzie ubiegłego roku ustawą, wypłatą 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla, zostały objęte także m.in. wdowy oraz sieroty po górnikach. Osoby, których to dotyczyło, mogły do 23 kwietnia tego roku składać w SRK wnioski o wypłatę świadczenia rekompensacyjnego. W sumie do SRK SA trafiło ich prawie 10 tys. (w ustawowym terminie 90 dni). Do tej pory spółka zweryfikowała pozytywnie 3601 wniosków. – W tej chwili sprawdzamy kolejne wnioski i to może trochę potrwać. Największy problem jest niestety z tym, że często brakuje kompletu dokumentów i złożone wnioski należy uzupełnić. Do tego dochodzą jeszcze sprawy związane z wypłatami rekompensat w ramach pierwszej transzy (od 2017 roku), ponieważ sąd rozpatruje odwołania i musimy czekać na ostateczne rozstrzygnięcia. Każdy przypadek analizowany jest indywidualnie – wyjaśnia Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Wypłaty obecnych rekompensat trwają od czerwca 2019 i będą prowadzone do końca tego roku. Także do tego czasu mają zostać wyjaśnione wszystkie niejasne sytuacje, a zainteresowane osoby mogą spodziewać się albo wypłaty świadczenia rekompensacyjnego, albo pisma z informacją o odmowie. Co jednak w momencie, kiedy nie otrzymają ani jednego, ani drugiego? – Jeżeli na początku listopada nie będzie informacji z naszej strony, prosimy o skontaktowanie się z nami za pośrednictwem oddziału SRK przy kopalni Wieczorek w Katowicach, ponieważ wiele spraw wyjaśnianych jest na bieżąco – mówi Wojciech Jaros. Jak dodaje, spółka by wykonać przelewy do uprawnionych osób, musi również czekać na kolejne transze pieniędzy z Ministerstwa Energii.

Dodajmy, że od 10 lipca br. SRK, aby usprawnić system, wprowadziło możliwość wypłaty świadczenia w formie przekazu pocztowego. – Realizacja wypłat świadczenia za pomocą tej formy jest wygodna dla osób uprawnionych, które mogą odebrać należne jej świadczenie w każdym oddziale i agencji Banku PKO BP – zapowiedział Janusz Gałkowski, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.


Komentarze