Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Czadowe filmy ku przestrodze

08-02-2019, 09:16 admin

„Czadowy Film” i „Czadowy Dokument, czyli poleciałem na Ibizę” to filmy Andrzeja Frata o zatruciu tlenkiem węgla, które już można oglądać w Internecie. W ten sposób młody filmowiec z Rudy Śląskiej przestrzega społeczeństwo przed zagrożeniem, jakie niesie ze sobą ten niebezpieczny gaz. Oprócz filmów powstała także strona internetowa www.obudzczujnosc.pl, na której znajdują się informacje, w jaki sposób zabezpieczyć się przed czadem.

- Jeden z filmów to „Czadowy Film", który powstał na podstawie moich przeżyć, czyli zatrucia tlenkiem węgla. Minął już rok od tego przykrego wydarzenia i od tego czasu wiele zmieniło się w moim życiu. Chyba jeszcze bardziej zacząłem je doceniać, ale postanowiłem także pokazać ludziom, jak straszne jest to zagrożenie dla naszego zdrowia, życia i chcę przestrzegać przed nim. W tym filmie zostały uwzględnione też przeżycia innych ludzi, które zebrałem – zaznacza Andrzej Frat. - Do filmu nie należy podchodzić na zasadzie krótkiego spotu. Jest to około siedmiominutowa produkcja ku przestrodze, będąca „relacją z podłogi" i majaczeń otrutego czadem mózgu. Dobrze jest więc znaleźć chwilę spokoju, wyciszyć się i dopiero wtedy włączyć film. Ma on wstrząsnąć odbiorcą i sprawić, aby zainteresował się on problemem, swoim bezpieczeństwem oraz stworzoną przeze mnie stroną, na której znajdzie informacje o tym, jak się wystrzegać czadu – dodaje.

Główną rolę w filmie gra Tomasz Parchański, młody aktor z Orzesza, a w projekcie wzięli udział m.in.: aktor Artur Barciś, zespół Clock Machine i internetowy muzyk CeZik. Drugi siedmiominutowy film to „Czadowy Dokument, czyli poleciałem na Ibizę". Przedstawia on relacje czterech obcych sobie osób, których połączyło jedno - zatrucie tlenkiem węgla i uniknięcie śmierci.

- Każdy z tych ludzi przeżył to inaczej i każdy ma swoje przemyślenia na temat wypadku i jego konsekwencji. Jednym z bohaterów tego filmu jest Michał Włodarski, 28-letnia ofiara czadu z Katowic, czyli człowiek któremu wypadek zrujnował zdrowie i musiał przerwać swoją karierę w Polskiej Akademii Nauk – mówi Andrzej Frat.

Oba filmy można zobaczyć na stronie internetowej www.obudzczujnosc.pl. Na stronie również zostały podane informacje o tlenku węgla i metodach walki z nim. Strona ma być na bieżąco rozbudowywana i aktualizowana.

- Chciałbym, żeby ta strona stała się największą witryną poświęconą problemowi tlenku węgla i walki z nim w Polsce. Naszym celem jest masowe uświadamianie ludzi, aby było jak najmniej przypadków zatruć we własnych domach, bo mimo wielu akcji społecznych i informacjach o kolejnych ofiarach, ludzie wciąż bagatelizują problem. Chcemy to zmienić i będziemy nad tym ciężko pracować – dodaje.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze