Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Cyfrowa pułapka

15-11-2012, 09:10 Monika Herman - Sopniewska

7 listopada nastąpiło pierwsze przejście z nadawania telewizji analogowej na cyfrową. Nadajniki cyfrowe zastąpiły nadajniki analogowe na obszarze województwa lubuskiego oraz na niektórych obszarach województw : dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. To dla wielu rewolucja, o której jednak nie wszyscy wiedzą.

 

Naziemna telewizja cyfrowa to telewizja odbierana za pomocą tradycyjnych, indywidualnych anten naziemnych, np. kierunkowych lub popularnych siatkowych czy też anten zbiorowych przystosowanych do jej odbioru. Zmiana techniki nadawania telewizji naziemnej z dotychczasowej analogowej na cyfrową pozwala na znaczne zwiększenie oferty programowej, za sprawą oszczędniejszego wykorzystania częstotliwości. Dzięki temu na jednym kanale można nadawać kilka programów w miejsce jednego – analogowego, jak miało to miejsce do tej pory.

 

W związku z trwającym procesem cyfryzacji telewizji naziemnej niektórzy nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nieuczciwi sprzedawcy, aby przekonać do zakupu swojej oferty, informują np. że jeżeli konsument nie kupi oferowanego przez nich dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji. Pojawiają się również informacje, że odbiorcy analogowej  telewizji kablowej nie będą mogli korzystać już z tej usługi.  Informacje te są fałszywe. Zarówno abonenci  TVK Elsat jak i TVK Vectra nie muszą się niczym martwić, kupować dodatkowego sprzętu, instalować anteny.

 

- Wyłączony zostanie sygnał emisji naziemnej, natomiast Vectra nadaje inny, własny sygnał, korzystając z własnych urządzeń i okablowania. Dlatego nasi abonenci są „zabezpieczeni” przed zniknięciem naziemnego sygnału analogowego. Abonenci Vectry zarówno analogowi jak i cyfrowi, nie muszą się niczym martwić, kupować dodatkowego sprzętu, instalować anteny. Żaden abonent Vectry nie zauważy wyłączenia naziemnego sygnału analogowego  - mówi Krzysztof Stefaniak z biura PR Grupa Vectra.

 

Potwierdzają się natomiast informacje o nieuczciwym działaniu firm konkurencyjnych, które na wprowadzanych zmianach chcą zarobić.

 

- Nasi klienci zgłaszali nam, że fakt wyłączenia telewizji analogowej jest wykorzystywany przez firmy sprzedające dekodery lub inne firmy oferujące telewizję. Nasi abonenci byli nachodzeni w domach, gdzie oferowano im pakiety telewizyjne i dekodery. Regularnie jednak przestrzegamy  przed oszustami i to przynosi skutek – abonenci informują nas na bieżąco o takich przypadkach i nie ulegają namowom naciągaczy. TVK Elsat nie planuje wyłączenia telewizji analogowej – mówi Anna Korbecka, kierownik działu marketingu TVK Elsat.

 

 


Komentarze