Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Coraz bliżej do rewitalizacji Wielkiego Pieca

05-03-2024, 13:00 Joanna Oreł

Przebudowa oraz rozbudowa Wielkiego Pieca Huty "Pokój" wkrótce ruszy z kopyta! Powstanie tam m.in. platforma widokowa, ścieżka dydaktyczna, pomieszczenia muzealne, nowy obiekt "zawieszony" w powietrzu, „zielony dach” oraz wiele innych atrakcji. Prawie 100-milionowa inwestycja zostanie dofinansowana z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz z budżetu państwa.

- Parę miejsc w województwie śląskim pokazało już, jak takie miejsca potrafią odczarować wizerunek miasta i jak środki unijne zmieniają naszą rzeczywistość (...). Oczywiście projekt jest bardzo skomplikowany, ale z drugiej strony warto podjąć się tego, bo jestem przekonany, że efekt będzie oszałamiający i będą tutaj do Rudy Śląskiej, miasta typowo przemysłowego, przyciągały tłumy, żeby ten obiekt zobaczyć - mówił podczas wtorkowej (27.02) konferencji przy Wielkim Piecu marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. - Wydaje mi się, że to będzie fantastyczna przestrzeń, która wypełni się życiem, kulturalnym, społecznym, gospodarczym i odmieni wizerunek samego miasta. Ten wielki piec, który kiedyś dawał miejsca pracy, będzie też wielką nadzieją na zmianę w Rudzie Śląskiej (...). Nie możemy zapominać o naszej historii gospodarczej, związanej z hutnictwem, ze stalą, z górnictwem, z przemysłem i to jest bardzo ważny element. Dlatego ten projekt to jest fenomenalna sprawa - dodał.

Pomysł na rewitalizację wielkiego pieca hutniczego pojawił się za rządów śp. prezydent Grażyny Dziedzic. W 2019 roku wybrana została koncepcja, zgodnie z która obiekt zostanie przebudowany i zagospodarowany. Zakłada ona powstanie platformy widokowej wraz ze ścieżką dydaktyczną, adaptację budynku sterowni i maszynowni na cele muzealne oraz budowę nowego obiektu „zawieszonego” w powietrzu, w którym znajdzie się m.in. część ekspozycyjna i wystawiennicza oraz strefa wypoczynku, spotkań i gastronomii. Dodatkowo budynek ma mieć tzw. „zielony dach”, który pozwoli na zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej i retencję wód deszczowych. Z kolei istniejąca rampa kolejowa zostanie przebudowana na obiekt o funkcji biurowej. Zaplanowano również plac zabaw nawiązujący do tradycji hutniczej i ogród edukacyjny, a także budowę parkingu i obiektów małej architektury. Będzie to jedna z największych inwestycji realizowanych w mieście, która potrwa do końca 2026 roku.

- Ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych i nadanie nowych funkcji temu zabytkowi to z pewnością wielkie wyzwanie, ale jestem pewien, że ta inwestycja jest konieczna, by z jednej strony zmienić oblicze Rudy Śląskiej, a z drugiej chronić poprzemysłowe dziedzictwo dla kolejnych pokoleń – mówi Michał Pierończyk, prezydent miasta.

Wstępne szacunki przewidują, że obiekt będzie odwiedzało rocznie ok. 10. tys. osób, co ma generować rozwój innych branż, zwłaszcza okołoturystycznych. – Liczymy więc, że ta inwestycja będzie stanowiła ważny krok w procesie transformacji gospodarczej naszego miasta – zaznacza prezydent Pierończyk.

Inwestycja ma kosztować ok. 100 mln zł. Ponad 66 mln złotych będzie pochodzić z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, a blisko 9,5 mln z budżetu państwa. Dofinansowanie pochodzić będzie z nowego rozdania środków unijnych w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.


Komentarze