Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Coraz bliżej do „eneski”

27-06-2018, 10:19 Joanna Oreł

Do końcu tego roku ma zakończyć się budowa odcinka trasy N-S od ul. Bukowej do ul. Kokota. Trwają także przygotowania do budowy kolejnego odcinka. Natomiast cała „eneska” ma być gotowa w 2022 roku.

Obecnie trwają prace nad kilometrowym odcinkiem trasy w Bielszowicach. – Na odcinku trasy N-S od ul. Bukowej do ul. Kokota w chwili obecnej zostały wykonane roboty ziemne oraz wszystkie przekładki urządzeń podziemnych i nadziemnych, na ukończeniu są również roboty związane z wykonaniem wiaduktu drogowego oraz przejścia dla zwierząt, a także murów oporowych. Trwają prace związane z robotami brukarskimi, asfaltowymi oraz wykończeniowymi – wylicza Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska.

W tej chwili w pobliżu budowanej trasy ruch samochodowy powoli wraca do normy. Natomiast jeżeli chodzi o kolejny odcinek, wiodący od ul. Kokota do autostrady A-4 to gotowa jest dokumentacja budowlana oraz pozwolenie na budowę. Teraz czas na przetarg i wybranie wykonawcy. – Odcinek ten będzie przebiegał od węzła w ciągu ul. Kokota, później nad ul. Bielszowicką, ul. Piaskową, dalej nastąpi włączenie do autostrady A-4. Szacunkowy koszt wykonania zadania wynosi ok. 180 mln złotych – zapowiada Adam Nowak.

Według zapowiedzi urzędników trasa N-S na odcinku od Drogowej Trasy Średnicowej do autostrady A-4 ma być gotowa do 2022 roku i w sumie będzie miała długość ok. 5 km. Ogółem koszt wykonania całej inwestycji całości będzie znany po wyłonieniu wykonawcy ostatniego odcinka drogi. Do budowy wszystkich odcinków udało się uzyskać dofinansowanie unijne. – Pierwszy etap został dofinansowany kwotą ponad 36 mln zł, przyznana dotacja na drugi i trzeci fragment wyniesie prawie 85 proc. wartości tych inwestycji, czyli około 90 mln zł, a na czwartą część możemy otrzymać maksymalnie 110 mln zł. Ogółem daje to 236 mln zł unijnej dotacji – podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk.


Komentarze