Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Co dalej z trasą N-S?

08-11-2019, 11:43 Joanna Oreł

Niedawno unieważniony został przetarg na budowę ostatniego odcinka trasy N-S, który ma przebiegać od ul. Kokota do autostrady A4. Powód? Zbyt wysokie kwoty, które zostały podane w ofertach potencjalnych wykonawców. Miasto planuje więc podzielić inwestycję na dwa etapy.

W ogłoszonym przetargu założono, że wartość zamówienia będzie wynosiła ok. 230 mln zł na realizację dosyć skomplikowanego odcinka. W ramach niego miało bowiem powstać 13 tzw. obiektów inżynierskich, a tym ok. 150-metrowy wiadukt nad linią kolejową w Wirku oraz dwupoziomowy węzeł z ulicą Bielszowicką. Okazało się jednak, że złożone w przetargu oferty były o ponad 100 mln zł wyższe niż zakładano (najtańsza opcja). – Przetarg na wykonanie odcinka trasy N-S od ul. E. Kokota do autostrady A4 został unieważniony z uwagi na znaczne przekroczenie wartości złożonych ofert w stosunku do zabezpieczonych środków w budżecie miasta na realizację zadania. Pomimo prowadzonych rozmów z marszałkiem województwa nie udało się uzyskać wszystkich potrzebnych funduszy umożliwiających zawarcie umów na realizację robót – tłumaczy Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.

W tej sytuacji władze miasta zastanawiają się nad zmianą koncepcji. W jaki sposób? Podzielą czwarty etap na dwa mniejsze zadania. Mianowicie – w ramach pierwszego odcinka powstanie odcinek od ul. Kokota do ul. Bielszowickiej wraz z przebudową ulicy Bielszowickiej od trasy N-S do ul. 1 Maja oraz ul. 1 Maja od skrzyżowania z ul. Bielszowicką do skrzyżowania z ul. Gabora. Tu, po zakończeniu prac projektowych, pierwsze roboty mają być realizowane najwcześniej na przełomie 2021/2022 roku. Natomiast w drugim rzucie wykonana zostanie trasa od ul. Bielszowickiej do autostrady A4.

Pytanie jednak, co stanie się z uzyskaną na realizację inwestycji dotacją unijną, której miasto otrzymało 110 mln zł. – Zostały podjęte wszelkie możliwe działania w celu utrzymania dofinansowania dla pierwszego odcinka trasy N-S, czyli od ulicy Kokota do ul. Bielszowickiej wraz z ul. Bielszowicką i ul. 1 Maja. Projekt ten jednak zostanie poddany powtórnej ocenie – podsumowuje Adam Nowak.


Komentarze