Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Co dalej z rudzkim OIOM-em?

10-01-2023, 13:09 Joanna Oreł

Coraz częściej pojawiają się informacje o planach zamknięcia Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Rudzie Śląskiej. Z takimi sygnałami zwracają się do naszej gazety m.in. Czytelnicy. Prezes rudzkiego Szpitala Miejskiego przyznaje, że praca oddziału została czasowo zawieszona, ale równocześnie zapewniono opiekę pacjentom w innych placówkach.

 Żona jest po poważnej operacji. Mam nadzieję, że jej stan będzie coraz lepszy, ale co, jeżeli nie? Po szpitalu krążą plotki, że oddział intensywnej terapii już został zamknięty. Gdzie będą ratowani pacjenci w razie potrzeby? – z takimi pytaniami zadzwonił mąż jednej z pacjentek godulskiego szpitala.

Na początku grudnia 2022 r. w wywiadzie dla „Wiadomości Rudzkich” nowa prezes rudzkiego szpitala, Ewa Krych wprost mówiła o tym, że sytuacja ekonomiczna placów jest zła, ale zapewniała też, że zrobi wszystko, aby szpital funkcjonował w pełnym wymiarze – bez likwidowania oddziałów. Jak ma się to w odniesieniu do powyższych informacji? Okazuje się, że Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii nie został zamknięty, lecz jego praca została czasowo zawieszona z uwagi na nierozstrzygnięcie konkursu ofert. – Konkurs ofert został unieważniony w związku z wygórowanymi oczekiwaniami finansowymi lekarzy, których zaakceptowanie naraziłoby szpital na kolejne koszty – tłumaczy Ewa Krych, prezes Szpitala Miejskiego Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej. – Ponownie ogłoszono konkurs ofert na świadczenia zdrowotne w ramach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w celu zabezpieczenia oraz ponownego uruchomienia oddziału – dodaje.

Z kolei jeżeli chodzi o pacjentów, którzy wymagają kontynuacji opieki w ramach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, to ci zostali przekazani do innych placówek. – Ponadto w celu zabezpieczenia świadczeń dla pacjentów wymagających hospitalizacji w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii podpisano umowy z podmiotami zewnętrznymi oraz utworzono w tut. szpitalu „łóżko anestezjologiczne” w ramach Oddziału Kardiologicznego z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego – mówi prezes Ewa Krych.

Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii znajduje się osiem łóżek intensywnej opieki medycznej, a obecnie nie jest tam hospitalizowany żaden z pacjentów.

Dodajmy, że umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia, jeżeli chodzi o realizację świadczeń przez rudzki szpital miejski w ramach oddziału, będzie obowiązywać do 2027 roku.


Komentarze