Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Cisza na placu budowy SP nr 17

25-07-2022, 10:41 Joanna Oreł

W lutym tego roku wstrzymana została budowa nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach. Realizacja inwestycji stanęła w miejscu z powodu szkód górniczych, które równocześnie były powodem do przeprowadzki z dotychczasowego budynku. Inwestycja nie ruszy, bo konieczne jest usunięcie wpływów działalności kopalni.

Powodem przerwania budowy były skutki eksploatacji górniczej, prowadzonej bezpośrednio pod terenem budowy. Wstępnie po obserwacjach geodezyjnych na powierzchni realizacja inwestycji miała być wznowiona pod koniec marca. Tak się jednak nie stało. Na miejscu pozostały maszyny, pierwsze wykopy, materiały budowlane i… cisza. - Obecnie w Szkole Podstawowej nr 17 im. Jana Karskiego trwają prace naprawcze uszkodzeń wywołanych na skutek prowadzonej eksploatacji górniczej. Roboty wynikające z umowy zawartej pomiędzy miastem Ruda Śląska z wykonawcą robót firmą Remar są wstrzymane - wyjaśnia Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Równocześnie przedsiębiorca górniczy zlecił firmie odtworzenie stanu pierwotnego na dzień wstrzymania budowy. - Po okresie związanym z eksploatacją węgla w obszarze bezpośrednio pod terenem budowy została wykonana inwentaryzacja, a następnie zlecono dokumentację mającą na celu przeprojektowanie posadowienia nowo powstałego budynku szkoły - mówi Adam Nowak.

W momencie, gdy prace odtworzeniowe zostaną wykonane, wznowiona zostanie realizacja prac w ramach umowy między miastem a wykonawcą. Co ważne, za przerwę w inwestycji będzie płacił przedsiębiorca górniczy (Polska Grupa Górnicza), który odpowiedzialny jest za szkody. - Wykonawcy robót pozostało jeszcze blisko dziewięć miesięcy na realizację zadania od dnia wznowienia budowy, które może nastąpić z chwilą ukończenia wszystkich robót naprawczych zleconych przez PGG - podsumowuje rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.

Dodajmy, że budowa nowej siedziby SP nr 17 ma kosztować w sumie 29 mln zł (bez wyposażenia szkoły), z czego 4 mln zł miasto pozyskało z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Realizacja tej inwestycji konieczna była z powodu szkód górniczych. Obecny budynek tak mocno odczuł skutki eksploatacji górniczej, że w grę wchodził albo jego kapitalny remont, albo budowa nowego. Ten powstaje w sąsiedztwie obecnego (w przyszłości zostanie on wyburzony, a w jego miejscu powstać mają boiska szkolne).


Komentarze