Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Centrum przesiadkowe powoli rusza

03-08-2018, 11:45 Joanna Oreł

Wielkie zmiany w Chebziu. Trwa tam nie tylko przebudowa dworca kolejowego na centralę Miejskiej Biblioteki Publicznej, ale również rozpoczęły się prace nad stworzeniem centrum przesiadkowego. Inwestycja, warta ok. 13 mln zł, ma ułatwić pasażerom przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi środkami transportu.

Chodzi o to, aby mieszkańcy chętniej przesiadali się na komunikację publiczną, przez co uda się m.in. ograniczyć liczbę samochodów poruszających się po ulicach miasta oraz zmniejszyć natężenie ruchu w pobliżu dworca kolejowego i samego centrum miasta. To z kolei miałoby niemały wpływ na ograniczenie niskiej emisji.

- Zasadniczym elementem transportu poza Rudę Śląską będzie transport kolejowy. W rejonie dworca, który oprócz funkcji biblioteki, będzie też nadal pełnił funkcję dworca kolejowego, powstanie parking dla samochodów osobowych działający na zasadzie systemu „park&ride” („parkuj i jedź”), który polega na zostawianiu samochodów na parkingach na obrzeżach miasta i przesiadaniu się do tramwajów lub autobusów, a w naszym przypadku także do pociągu – tłumaczy Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji w rudzkim magistracie. – Przewidujemy, że po uruchomieniu centrum zwiększy się liczba zatrzymujących się tu autobusów – dodaje.

Na tym jednak nie koniec, bo w ramach stworzenia centrum przesiadkowego mają zostać rozbudowane oraz uporządkowane chodniki dla pieszych i ścieżki rowerowe, które mają połączyć w przejrzystszy sposób dworzec kolejowy z pętlą tramwajową. – Dodatkowo przewidujemy realizację przejścia przez tor kolejowy o funkcji pieszo-rowerowej. Stanowić będzie ono naturalne połączenie z północnymi dzielnicami miasta – zapowiada Piotr Janik.

O inwestycji mówi się od dawna, a kiedy można spodziewać się jej realizacji? Urzędnicy podzielili budowę centrum przesiadkowego na kilka etapów. Część z nich została już zaprojektowana, a częściowo koncepcja jest także realizowana. Chodzi o parking przy ul. Przedtorze (za budynkiem dworca). Z kolei np. tunel jest obecnie projektowany. Realizacja centrum przesiadkowego ma kosztować ok. 13 mln zł. – Dodatkowo czekamy jeszcze na rozstrzygnięcie konkursów, aby część sfinansować ze środków zewnętrznych – podsumowuje Janik.


Komentarze