Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Burloch pod patronatem śp. Grażyny Dziedzic

14-03-2023, 12:07 Joanna Oreł

Burloch Arena w Orzegowie oficjalnie nosi imię śp. Grażyny Dziedzic. W ubiegłą środę na obiekcie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej zmarłą w czerwcu ubiegłego roku prezydent miasta urzędującą w latach 2010-2022. – Oddaliśmy hołd śp. Grażynie Dziedzic w symboliczny sposób. Pani prezydent zawsze myślała i marzyła o tym, żeby działać dla mieszkańców. Symbolem tego jest ten obiekt sportowy dedykowany każdemu. To jest właśnie ta wspaniała misja, żeby robić coś dla mieszkańców – podsumował prezydent miasta Michał Pierończyk.

Odsłonięcie tablicy oraz nazwanie Burloch Areny im. Grażyny Dziedzic to pokłosie lutowej uchwały Rady Miasta. W jej uzasadnieniu można przeczytać, że śp. prezydent ,,jako osoba bardzo aktywna chętnie sama korzystała z rudzkich obiektów. Często uprawiała nordic walking, jeździła na rolkach, pływała. Była dumna, że mogła to robić w swojej ukochanej Rudzie Śląskiej. Szczególnie bliska jej sercu była Burloch Arena, której dzisiejszy kształt zawdzięczamy właśnie prezydenturze śp. Grażyny Dziedzic”.

– Wracamy pamięcią do osoby, która kochała miasto, która pracowała dla tego miasta i która pozostanie w naszych sercach na bardzo długo. Myślę, że śp. Grażyna Dziedzic spogląda na nas teraz z góry i cieszy się, że stało się coś tak ważnego dla naszej Rudy Śląskiej – powiedziała podczas ubiegłotygodniowej uroczystości Urszula Koszutska, pochodząca z Rudy Śląskiej radna oraz wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego. – Wszyscy będziemy pamiętali o tym, że była prezydentem, dbającym o nas, jak o siebie samą. Pamiętajmy też, że była jedną z nielicznych kobiet, która potrafiła w taki piękny sposób sprawować tę funkcję – dodała.

Decyzję o gruntownej modernizacji stadionu przy ul. Bytomskiej śp. Grażyna Dziedzic podjęła w odpowiedzi na głos działających przy obiekcie klubów sportowych. Rewitalizacja obiektu rozpoczęła się w 2013 r. W pierwszej kolejności powstało jedno z najlepszych w Polsce boisk do gry w rugby oraz unikatowy tor do jazdy na rolkach. W kolejnych latach wykonano nowoczesne, zadaszone lodowisko wraz z zapleczem szatniowym i wypożyczalnią sprzętu, 800-metrowy tor do jazdy terenowej na rowerze, dwukondygnacyjną restaurację z tarasem oraz naturalną górkę saneczkową dla dzieci.

– ,,Wprowadziliśmy się” tutaj w latach 2011-2012. Przed 2014 rokiem, kiedy obiekt został otwarty, było tu pozostawiające wiele do życzenia boisko. To był czas intensywnego rozwoju naszego klubu i największych sukcesów, bo właśnie wtedy Diablice przez cztery lata zdobywały medale Mistrzostw Polski. Jestem wdzięczny, że nasz wkład w rozwój i uporządkowanie tego miejsca został doceniony i pani prezydent przekonała się do tego, żeby ten obiekt wyglądał inaczej. Było to jeden z najbardziej nowoczesnych boisk rugby w Europie. Również w tej chwili kluby, które nas odwiedzają, zazdroszczą nam takiego obiektu – mówi Wojciech Kołodziej, prezes zarządu K.S. Rugby Ruda Śląska. – Zresztą dzięki tej inwestycji rozwinęło się nie tylko rugby, ale też wiele innych sportów w Rudzie Śląskiej. To był projekt szeroko zakrojony, a my byliśmy jego częścią – dodaje. – Dziś mamy taki moment, kiedy oddajemy hołd pani prezydent za te 12 lat pracy dla miasta i jej trwały ślad w rozwoju Rudy Śląskiej – podsumował prezydent miasta Michał Pierończyk.

Podczas uroczystości oprócz przemówień i występu orkiestry dętej KWK Pokój odbył się krótki, pokazowy trening, który wykonały Diablice Rugby Ruda Śląska, na co dzień trenujące na obiekcie.


Komentarze