Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Burloch +

05-10-2017, 22:25 Joanna Oreł

Ośrodek sportowo – rekreacyjny Burloch Arena w Rudzie Śląskiej - Orzegowie z kolejnymi inwestycjami! Niebawem utworzona zostanie tam naturalna górka saneczkowa dla dzieci. Ruszą też prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku restauracji, gdzie powstaną m.in. miejsca do odpoczynku. Jeśli warunki pogodowe będą korzystne, to całość gotowa będzie jeszcze w tym roku. Burloch to jedna ze sztandarowych inwestycji sportowych Rudy Śląskiej. Na rewitalizację ośrodka wydano już w sumie prawie 12 mln zł. Ostatnią zrealizowaną tam inwestycją było wykonanie zaplecza technicznego dla lodowiska. Zostało ono oddane do użytkowania latem tego roku.

- Burloch tętni życiem o każdej porze roku. Zimą rudzianie korzystają z lodowiska, natomiast w pozostałej części roku oblegany jest tor rolkarski. Chcemy cały czas poszerzać ofertę rekreacyjną tego miejsca oraz poprawiać komfort użytkowania już istniejącej infrastruktury, dlatego realizujemy kolejne inwestycje – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Pierwszym tegorocznym przedsięwzięciem realizowanym na terenie Burlocha było utworzenie zaplecza technicznego dla lodowiska. Powstało ono przy lodowisku, naprzeciw budynku z szatniami. Znajduje się tam teraz zmodernizowany garaż dla rolby czyszczącej lodowisko, ponadto zainstalowany został nowy kontener, który służy jako pomieszczenie techniczne, gdzie będzie można m.in. naostrzyć łyżwy. Zagospodarowany teren posiada także wydzielone miejsce na składowanie śniegu zebranego przez rolbę podczas konserwacji lodowiska. Wybudowany również został mur oporowy o długości ok. 40 m. Koszt tej inwestycji wyniósł blisko 0,5 mln zł.

Najnowsza inwestycja, która będzie realizowana na Burlochu, obejmuje z kolei zagospodarowanie skarpy za budynkiem restauracji oraz terenu przed tym budynkiem. – Rozstrzygnięty został już przetarg, niebawem podpisana zostanie umowa i wykonawca będzie mógł wejść w teren. Kluczowe dla realizacji inwestycji będą warunki pogodowe, ale zakładamy, że całość zadania zrealizowana zostanie jeszcze w tym roku – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

W ramach inwestycji na terenie ośrodka powstanie naturalna górka saneczkowa dla dzieci. Zlokalizowana będzie ona w bezpośrednim sąsiedztwie restauracji. W tym celu skarpie zostanie nadane odpowiednie nachylenia. Druga kluczowa część zadania dotyczy zagospodarowania terenu przed budynkiem restauracji. – Najpierw teren zostanie wyrównany, a następnie ułożona zostanie nawierzchnia z płyt betonowych, która uzupełniona będzie trawą z rolki. Ponadto zainstalowane zostaną tu elementy małej architektury w postaci kręgów betonowych wokół drzew oraz stołów szachowych. Dodatkowo zamontowany zostanie stojak na rowery – wylicza Piotr Janik.

Przypomnijmy, że rewitalizacja ośrodka rozpoczęła się w 2013 r. W pierwszej kolejności powstało jedno z najlepszych w Polsce boisk do gry w rugby oraz unikatowy tor do jazdy na rolkach. W kolejnych latach powstało nowoczesne zadaszone lodowisko oraz zaplecze szatniowe. Wykonane zostało także oświetlenie boiska do rugby. W ubiegłym roku powstał z kolei 800-metrowy tor do jazdy terenowej na rowerze oraz dwukondygnacyjna restauracja z tarasem.

W sumie do tej pory realizacja wszystkich etapów modernizacji Burloch Areny wyniosła około 11,8 mln zł. W przyszłym roku w mieście realizowana będzie budowa Traktu Rudzkiego, czyli rewitalizacja wybranych zielonych przestrzeni, głównie w dwóch centralnych dzielnicach miasta - Nowym Bytomiu i Wirku. Inwestycja ta ma kosztować ok. 8,3 mln zł, z czego ponad 6 mln zł stanowić będzie unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. W ramach tej inwestycji rewitalizowane będą również miejsca w Orzegowie, w tym tereny zielone w rejonie Burloch Areny.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze