Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Budowa mieszkań przy ul. Bankowej nabiera tempa

23-06-2022, 10:04 Joanna Oreł

Na razie widoczna jest dziura w ziemi, ale do jesieni przyszłego roku mają tu powstać dwa budynki z ponad 50 mieszkaniami komunalnymi. Chodzi o teren przy ul. Bankowej w Rudzie zaraz za skrzyżowaniem z ulicą Wolności, gdzie wykonawca realizuje tę inwestycję. Prace, póki co, przebiegają zgodnie z planem.

Budynki powstają na działce o powierzchni ponad 3,3 tys. m kwadratowych. W każdym z nich znajdzie się 26 mieszkań o wielkości od 45 do 52 m kw. Budynki będą mieć trzy nadziemne kondygnacje mieszkalne i jedną podziemną, gdzie ulokowane zostaną garaże, rowerownia, pomieszczenie techniczne i pomieszczenie na odpady. Ponadto do każdego mieszkania będzie przynależeć komórka lokatorska na odpowiednim piętrze. Budynki mają być przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Co więcej, na terenie pomiędzy nimi powstanie przestrzeń rekreacyjna z zielenią (ta będzie się także pięła po ścianach garaży oraz zewnętrznej klatce schodowej), placem zabaw, latarniami, ławkami oraz miejscem na rowery.

Budowa mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej realizowana jest od stycznia. – Obecnie trwają prace budowlane związane z wykonywaniem fundamentów oraz przezbrojeniem terenu – usunięciem kolidujących z inwestycją urządzeń – informuje Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.

Aby wykonać prace ziemne, konieczna była wycinka zieleni, która dotychczas znajdowała się na działce. – Usunięto z terenu budowy 125 drzew samosiejek. W zamian planuje się nasadzenia zastępcze – ok. 130 drzew, z czego trzy drzewa zostaną posadzone na terenie inwestycji – z uwagi na ograniczenia terenowe – a pozostałe drzewa zgodnie z planem nasadzeń zostaną posadzone w rejonie ul. Górnośląskiej w Bykowinie – zapowiada Adam Nowak.

Inwestycja przy ul. Bankowej ma być realizowana do jesieni 2023 roku i na razie nic nie wskazuje na to, aby termin ten uległ zmianie. Planowany koszt budowy to 18,5 mln zł, z czego ponad 11,2 mln zł pokrytych zostanie bezzwrotną dotacją z Banku Gospodarstwa Krajowego, a ponad milion złotych będzie stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na razie nic nie wskazuje na to, aby pierwotnie przewidziana kwota uległa zmianie, choć wykonawca sygnalizuje wzrost kosztów cen m.in. materiałów. – Aktualnie podejmujemy działania, których celem jest ustalenie, czy zachodzi konieczność zmiany umowy i podwyższenia wynagrodzenia – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta.


Komentarze