Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Brakuje krwi!

05-07-2012, 23:18 Monika Herman - Sopniewska

Krwi brakuje, szczególnie w okresie wakacyjnym. W tym okresie spada liczba dawców, rośnie jednocześnie zapotrzebowanie na krew. Dlatego co roku apeluje się o to, aby każdy kto może krew oddawał, bo to bezcenny dar, który ratuje życie ludzkie.

 Janusz Nowak jest z Mikołowa, pracuje w Rudzie Śląskiej, krew oddaje co trzy miesiące -  od 10 lat, bo jak mówi, tak się przyzwyczaił:

 - Nie myślałem, że komuś tym pomagam. Ale na pewno jest to pomoc dla innych i to daje pewną satysfakcję. Jak widzę taki ambulans to zawsze podchodzę i zawsze tę krew oddaję – mówił podczas akcji krwiodawstwa Janusz Nowak.

Takich jak on -  nigdy za wiele. Szczególnie w okresie letnim. W wakacje spada liczba dawców, natomiast rośnie zapotrzebowanie na krew.  W bankach brakuje grup ARH+, ARH-, BRH. Niestety z pozostałymi grupami wcale nie jest lepiej. Co roku w wakacje sytuacja staje się wręcz dramatyczna – brak honorowych dawców oznacza brak krwi.  Oddając krew naprawdę możemy uratować komuś życie, to też szansa dla nas, bo przyłączając się do akcji zyskujemy kontrolę lekarską. 

Oddanie krwi zajmuje tylko kilkanaście minut...

Wystarczy podejść do ambulansu, wziąć ze sobą dowód osobisty, wypełnić specjalną ankietę, która zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia i przebytych chorób. Następnie lekarz sprawdza tętno i ciśnienie,  pobiera próbkę krwi dzięki, której przeprowadzone zostaną podstawowe badania. Zakwalifikowany dawca siada na specjalnym fotelu, gdzie pobierana jest krew.

 

- Najczęściej przychodzą do nas mieszkańcy miasta, grupy niezrzeszone, nierzadko mamy z dziećmi. Ale trzeba pamiętać, ze nie każdy tym krwiodawcą może zostać. Na pewno osoby przychodzące tutaj muszą przyjść  z dowodem osobistym, muszą mieć skończone 18 lat. Muszą mieć nie mniej niż 50 kilogramów, nie więcej niż 65 lat. I muszą być to osoby zdrowe, bo zdrowa krew to zdrowy naród – mówił Andrzej Krzyjszczyk, prezes Stowarzyszenia HDK im. Henryka Dunanta przy RSM w Rudzie Śląskiej. 

 

W okresie wakacyjnym na placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej  akcję krwiodawstwa co tydzień w każdą środę od godz. 10.00 do 16.00  organizuje Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi im. Henryka Dunanta przy RSM w Rudzie Śląskiej. Od września ambulans będzie tutaj stawał w drugą i czwartą środę każdego miesiąca.

  


Komentarze