Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Bractwo Kurkowe istnieje już 25 lat

01-10-2017, 16:15 Agnieszka Lewko

Kultywowanie tradycji i kultury Rudy Śląskiej i regionu, uczestnictwo w turniejach strzeleckich to główne założenia bractwa, które w mieście działa już 25 lat. W sobotę (30.09) Bractwo Kurkowe Miasta Ruda Śląska świętowało swój okrągły jubileusz. Uroczystość była dobrą okazją do wspomnień, podziękowań i życzeń na dalsze lata działalności.

- Bractwo Kurkowe powstało w naszym mieście dwadzieścia pięć lat temu i do tej pory nie zginęło, a co ważne doskonale i harmonijnie się rozwija. My się starzejemy, przybywa nam zmarszczek i siwych włosów, ale bractwo żyje i ma aspiracje na dalszy rozwój i działalność - powiedział Henryk Kunik, pierwszy hetman bractwa.

Do Bractwa Kurkowego Miasta Ruda Śląska należy obecnie 31 członków i 3 kandydatów. Zostało powołane ono z inicjatywy 15 braci założycieli w 1992 roku. Ślubowanie złożyło wtedy 25 członków, a pierwszym Hetmanem został Henryk Kunik, ówczesny dyrektor „Huty Pokój”. W roku 1993 rudzkie bractwo przyjęto do Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

- Nasze Bractwo przede wszystkim kultywuje tradycję i kulturę naszego regionu i miasta. Uczestniczymy w imprezach krajowych i zagranicznych, przede wszystkim w turniejach strzeleckich - – mówi Jan Detko, Hetman Bractwa Kurkowego Miasta Ruda Śląska. - W takich spotkaniach, np. w Niemczech, bierze udział ok. 25-30 tys. uczestników, więc zawsze staramy się, by nasze bractwo pozytywnie wyróżniało się na tle gości. Jednym z najciekawszych wyjazdów był na pewno ten w 1994 r. do Medebach w Niemczech, podczas którego mieliśmy okazję poznać ówczesnego kanclerza Helmuta Kohla – dodaje.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się przemarszem przedstawicieli rudzkiego Bractwa Kurkowego oraz członków  zaproszonych bractw spod Miejskiego Centrum Kultury. Wraz ze sztandarami i orkiestrą dętą uczestnicy udali się do kościoła pw. św. Pawła na mszę. Później odbył się turniej strzelecki i uroczystość jubileuszowa na terenie kochłowickiej strzelnicy. Warto dodać, że rudzkie Bractwo Kurkowe wyróżnia się pięknymi strojami. Na strój męski składa się karminowa kurtka z czarną stójką i manszetami, ozdobiona srebrnymi guzikami oraz czarne spodnie. Strój nawiązuje do galowego munduru górniczego i hutniczego. Do munduru nosi się czarny kapelusz ozdobiony karminową wstążką i przypiętym z przodu emblematem kura. Druga wersja munduru to ubiór klubowy. Z kolei strojem dam kurkowych jest ludowy strój górnośląski, z obowiązkowym galantem, czyli wieńcem z kolorowych kwiatów i koralików. W czasie mniej oficjalnych uroczystości damy zakładają czarną pelerynę.


Komentarze