Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Borówka została wyburzona

26-07-2023, 10:27 Joanna Oreł

Kultowy budynek ośrodka Borówka, który lata temu tętnił życiem i przyciągał rzesze mieszkańców, został wyburzony. W ten oto smutny, dla wielu rudzian, sposób zakończyła się historia tego ponad 40-letniego obiektu.

Kilkadziesiąt lat temu miejsce to tętniło życiem – salę chętnie wynajmowano na imprezy okolicznościowe, a podczas spacerów w lasach halembskich można było posilić się w restauracji. Następnie, od 2003 roku miejsce to administrowane było przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. Od 2004 roku Borówkę dzierżawiła Fundacja Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II, która podjęła się remontu budynku oraz organizacji kilku imprez. Jednak kolejne problemy ze stanem technicznym obiektu oraz koszty remontu szybko przerosły możliwości nowego dzierżawcy. Był to początek końca istnienia Borówki.

Następnie pojawiły się problemy własnościowe. Budynek Borówki należał do miasta, ale położony był na terenie Lasów Państwowych, przy czym miejsce to znajduje się już w granicach administracyjnych Mikołowa. W związku z tym dwa lata temu Lasy Państwowe wezwały Rudę Śląską do wyburzenia Borówki oraz wyczyszczenie terenu, a Starostwo Powiatowe w Mikołowie wyraziło na to zgodę. Sprawa więc wydawała się definitywnie rozstrzygnięta, jednak budynek przez kolejne miesiące stał na swoim miejscu.

Latem ubiegłego roku w rudzkim magistracie uzyskaliśmy informację, że decyzja o rozbiórce pozostała bez zmian, a budynek nie został wyburzony ze względu na brak środków finansowych na ten cel. Niedawno jednak stało się to, czego wielu rudzian obawiało się – kultowa Borówka zniknęła z powierzchni ziemi.


Komentarze