Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Boczna fontanna na rynku w naprawie

06-10-2021, 11:02 Joanna Oreł

Do listopada potrwa remont małej fontanny, znajdującej się po lewej stronie Placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej. Podczas jej rozruchu w tym sezonie okazało się, że niecka pod fontanną jest nieszczelna.

W 2020 r. m.in. fontanna mała z uwagi na panującą pandemię nie była uruchamiana (chodziło o to, aby mieszkańcy nie gromadzili się przy niej). – W roku 2021 przed rozruchem fontanny zaszła konieczność wykonania naprawy oświetlenia, dozownika chemii i sterowania programem – mówi Krzysztof Mikołajczak z MPGM TBS Sp. z o.o. (przedsiębiorstwo jest zarządcą rynku). – Ponadto zostały wykonane prace polegające na czyszczeniu elementów granitowych, dopasowanie, docinanie, szlifowanie, fazowanie, a także ewentualne uzupełnienie materiałem przez zakład kamieniarski – dodaje.

Po uruchomieniu bocznej fontanny okazało się jednak, że w ciągu doby było uzupełniane 8 m sześć. wody, co wynikało z nieszczelności niecki pod fontanną (beton doprowadzający wodę w obiegu zamkniętym był skruszony), a także uszczelki pomiędzy misą a szybami. Kilka tygodni temu teren wokół bocznej fontanny został zagrodzony i rozpoczęto jej remont. Jego koszt to 40 tys. zł (plus VAT). Prace zostaną sfi nansowane z budżetu miasta. Na 4 listopada zaplanowano odbiór prac.

Przypomnijmy, że obecnie nie działają także dwie główne fontanny miasta – na Placu Jana Pawła II oraz na zrewitalizowanym rynku w Orzegowie. W pierwszym przypadku przygotowana została koncepcja przebudowy fontanny. Konieczne jest przygotowanie dokumentacji technicznej. Z kolei orzegowska fontanna nie działa z powodu pęknięcia podpór pod płytami granitowymi. Po ich naprawieniu fontanna może wrócić do eksploatacji.


Komentarze