Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Bliżej natury w "Łukaszkach"

09-06-2018, 22:41 Agnieszka Lewko

Warsztaty kulinarne, artystyczne, ruchowe i przyrodnicze, a także plener malarski to tylko niektóre atrakcje, jakie odbyły się w ramach podsumowania ogólnopolskiego projektu „Razem dla przyrody”, którego laureatem została Szkoła Podstawowa nr 12 im. św. Łukasza. W ramach projektu na terenie ogrodu sensorycznego przez cały tydzień (4.06 - 8.06) odbywały się zajęcia, w których wzięli udział uczniowie placówki, a także zaproszeni goście. Nagrodzony projekt o wartości 10 tysięcy złotych został  napisany przez nauczycieli  Aleksandrę Lutek i Wojciecha Fijałkowskiego.

- Ciekawym pomysłem jest zaproszenie okolicznych mieszkańców – seniorów do wspólnych zajęć z dziećmi. Daje to możliwość nawiązania wzajemnych relacji pomiędzy niepełnosprawnymi uczniami a osobami mogącymi ich wspierać swoim doświadczeniem -  mówłi  Wiesław Jagielski, dyrektor SP  nr 12.

W trakcie zajęć uczestnicy mają możliwość uzyskania wiedzy m.in. na temat pielęgnacji ogrodu, zakładania rabat, budowania domków dla owadów, nawożenia, odbyły się także zajęcia praktyczne.

- Hortiterapia przynosi uczestnikom wiele korzyści,  które wynikają  z możliwości przebywania na świeżym powietrzu  w otoczeniu różnorodnych, pięknych roślin, możliwości doświadczania bodźców wzrokowych, słuchowych, dotykowych, smakowych i zapachowych. Ten rodzaj terapii pobudza nasze zmysły, motywuje do ruchu i działania, zachęca do werbalizowania naszych doznań – tłumaczyła Aleksandra Lutek. - Ogród Sensoryczny jest międzypokoleniowym miejscem spotkań; do wspólnych aktywności zaprosiliśmy  okoliczne placówki przedszkolne, szkoły, ośrodki terapeutyczne i opiekuńcze. Z naszej oferty coraz częściej korzystają także mieszkańcy – rodziny z dziećmi, seniorzy, osoby niepełnosprawne - podsumował Wojciech Fijałkowski.


Komentarze