Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Bielszowice na finał

29-10-2019, 11:25 Joanna Oreł

Jesienny cykl spotkań prezydent miasta z mieszkańcami poszczególnych dzielnic dobiegł końca. Ostatnie rozmowy odbyły się w poniedziałek (28.10) w bielszowickim Domu Kultury, podczas których poruszono problemy m.in. z miejscami parkingowymi, ruchem na ul. Szkolnej oraz pytano o budowę nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17. Ogółem w ośmiu spotkaniach dzielnicowych uczestniczyło ok. 350 osób. Mieszkańcy zgłosili ponad 200 problemów.

Tegoroczne wizyty odbywały się od 30 października w Bykowinie, Rudzie, Goduli, Nowym Bytomiu, Kochłowicach, Wirku, Halembie oraz w Bielszowicach. To właśnie bielszowiczanie jako ostatni poruszyli sprawy swojej małej ojczyzny podczas poniedziałkowego spotkania (28.10), które tradycyjnie rozpoczęło się od przedstawienia sytuacji finansowej miasta oraz inwestycji, które realizowane są w tej dzielnicy. W tym roku wybudowane zostało boisko ze sztuczną nawierzchnią do tenisa ziemnego przy parku Strzelnica w Bielszowicach. Również w tym miejscu trwa budowa terenowych tras rowerowych typu singletrack oraz rolkowiska. Jeżeli chodzi o prace drogowe to w tym roku wyremontowano nawierzchnię ulicy Szkolnej oraz ul. Kokota (przy kopalni) oraz wybudowano parking u zbiegu ulic Wysokiej i Cynkowej, a także zamontowano próg zwalniający przy ul. Obrońców Pokoju. Z kolei w trakcie jest przebudowa ul. Kossaka. Zaś na przyszły rok w Bielszowicach zaplanowano przebudowę ul. Górnej, rozbudowę ul. Piernikarczyka oraz przebudowę ul. Noblistów Śląskich. Jednak te trzy zadania zostaną zrealizowane po wykonaniu przez PWiK kanalizacji sanitarnej. Obecnie opracowywany jest również projekt budowy nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Szkolnej.

I to właśnie m.in. ten temat został poruszony podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Bielszowic. Rodzice uczniów SP nr 17 pytali, kiedy rozpocznie się budowa nowej szkoły. – Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Obecnie wyłoniona w przetargu firma opracowuje dokumentację i złożyła już wniosek o pozwolenie na budowę. Cały projekt ma być gotowy do końca roku. Z kolei w przyszłym roku chcemy już ogłosić przetarg na prace budowlane – zapowiedział Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Bielszowiczanie zgłosili także problem dotyczący łamania ograniczenia prędkości na ul. Szkolnej oraz Obrońców Pokoju. Jednak najwięcej emocji wzbudził temat parkowania w dzielnicy. Mieszkańcy Bielszowic zwrócili bowiem uwagę na to, że z jednej strony oni sami nie mają gdzie parkować swoich samochodów, a z drugiej - trudno jest z miejscem parkingowym przy lokalach usługowych. - To jest nasz największy problem w dzielnicy, bo większość miejsc zajęta jest przez pracowników kopalni - zgłosiła jedna z mieszkanek. – Zdajemy sobie z tego sprawę. Pewnym rozwiązaniem jest wprowadzenie płatnych stref parkowania w mieście. Oczywiście takie rozwiązanie nie będzie wprowadzone z dnia na dzień. Za tym idzie przygotowanie odpowiedniej infrastruktury, zatrudnienie ludzi do obsługi systemu i oczywiście zgoda radnych. Na pewno ten temat będziemy analizowali – zapowiedział wiceprezydent Krzysztof Mejer.


Komentarze


06-11-2019, 16:47
karol napisał(a):

W komentarzu jest problem ul. Szkolnej.Ale autor nie napisał,jaka jest reakcja władz miasta. Czy tylko to że temat został poruszony i na tym koniec.