Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Biblioteka otwarta

16-12-2011, 14:04 Robert Dłucik

Kiedy zaczynali działalność, w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, do dyspozycji był zaledwie jeden, niewielki pokój. Potem było już o niebo lepiej, ale i tak bez porównania z tym co jest obecnie. Mowa o halembskiej filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej, której nowa siedziba – w zabytkowym, niedawno wyremontowanym dworku Donnersmarcków – została uroczyście otwarta 15 grudnia.


- To prezent na święta, dla mieszkańców miasta, dla biblioteki, dla wszystkich myślę ... – cieszy się Krystian Gałuszka, dyrektor MBP. – Do dyspozycji mamy około czterystu metrów kwadratowych powierzchni. Na parterze – salę animacyjna, w której planujemy organizowanie różnego rodzaju imprez dla dzieci i młodzieży, ale nie tylko dla nich. Główna część biblioteki, czyli wypożyczalnia jest na pierwszym piętrze. Kiedyś była tam duża sala i pokoje boczne, to wszystko zostało połączone w jedną przestrzeń, dzięki czemu uzyskaliśmy taki efekt otwartości biblioteki. Tę otwartość podkreślamy również poprzez meble, gdyż zewnętrzne są wysokie, a środkowe dużo niższe, zatem czytelnicy mogą się nawzajem dostrzec, z jednego i drugiego końca sali. Poza tym mamy jeszcze do dyspozycji salę audialną, tam również będą różnego rodzaju imprezy, pokazy, poranki filmowe. Mam nadzieję, że mieszkańcom – nie tylko Halemby – ta biblioteka będzie pięknie służyć – mówi dyrektor Gałuszka.


Przeprowadzka filii z ulicy Solidarności do zabytkowego budynku w samym sercu dzielnicy trwała kilka miesięcy. Zakończyła się w listopadzie, ku uciesze blisko trzech tysięcy wiernych czytelników.


- Bardzo nam się tutaj podoba, warunki są super. Jest bardzo duża różnica w porównaniu z poprzednią siedzibą – nie ukrywa radości Agnieszka Mertyńczak – Szweda, kierownik filii nr 18.


Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonała prezydent miasta Grażyna Dziedzic, nowy obiekt poświęcił ks. Bernard Drozd, proboszcz parafii Matki Boskiej Różańcowej. Po części oficjalnej uroczystości, goście mieli okazję zwiedzić nową siedzibę filii.

 

Więcej w gazetowym wydaniu 21.12.2011


Komentarze