Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Biblioteka, ale bez rewolucji

03-11-2016, 14:17 Joanna Oreł

Trwają prace nad projektem budowlanym, który pozwoli na utworzenie centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej w budynku dworca w Chebziu. Dworzec nadal jednak będzie pełnił swoją dotychczasową funkcję, czyli miejsca dla pasażerów, którzy być może przy okazji skuszą się na lekturę. Ale nie tylko. Projekt zakłada stworzenie w Chebziu, oprócz strefy bibliotecznej, m.in. także strefy animacji.

Nowa siedziba dla centrali MBP to konieczność, ponieważ dotychczasowy budynek biblioteki przy ul. Dąbrowskiego na Wirku ze względu na szkody górnicze jest w opłakanym stanie. Dlaczego akurat na nową siedzibę wybrano dworzec? – Chebzie jest dzielnicą Rudy Śląskiej, w której biblioteka nie ma swej placówki. Ponadto posiada zabytkowy obiekt, który do tej pory nie został zagospodarowany – podkreśla Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. – W nowej formule historyczny obiekt budynku dworcowego poza funkcją komunikacyjną, jako centrum przesiadkowe, zyskałby funkcję kulturalną stając się siedzibą największej instytucji kultury w mieście, czyli rudzkiej książnicy – dodaje.

Zgodnie z założeniami po przeprowadzce budynek dworca zostanie podzielony na cztery części. To strefa biblioteczna (wypożyczalnia dzielnicowa, wypożyczalnia regionalna, studio digitalizacji oraz czytelnia połączona z kawiarnią pełniące również funkcje poczekalni); strefa animacyjna (zostałaby utworzona głównie w byłej sali restauracyjnej, ale także w hali głównej jak i na placu za dworcem jako Bibliogród); strefa biblioteczna i informatorium (znalazłyby swe miejsce w oszklonych nawach bocznych hali głównej) oraz strefa administracyjna (pomieszczenia administracyjne dyrekcji biblioteki usadowiono by w istniejących pomieszczeniach biurowych dworca). Ponadto mają powstać miejsca parkingowe. Obecnie przygotowywany jest projekt budowlany. – Szczegóły techniczne aranżacji obiektu z przystosowaniem do nowych potrzeb przedstawimy po zakończeniu prac projektowych, nie będzie to jednak rewolucja w stosunku do istniejącego budynku. Projekt zakłada jednocześnie pozostawienie zasadniczej funkcji hali dworcowej; chcemy wręcz „wykorzystać” pasażerów kolei jako klientów biblioteki – zapowiada Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji w rudzkim magistracie. – Usytuowanie biblioteki głównej w Chebziu jest zatem szansą na przedefi niowanie funkcji bibliotecznych, gdzie z jednej strony biblioteka byłaby „wyspą w Archipelagu cyfrowym”, z drugiej zaś strony przestrzenią do inicjacji eventów o charakterze kulturalnym na skalę ponadregionalną, nie tracąc nic z charakteru biblioteki klasycznej – zachowując przy tym funkcje komunikacyjne i charakter miejsca – podsumowuje Krystian Gałuszka.


Komentarze