Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Bezpieczne wakacje

10-07-2019, 13:29 admin

Trwają wakacje, czyli okres wzmożonych wyjazdów. Razem ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo apelujemy o ostrożność. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Podczas tegorocznych wakacji policjantom w pracy ponownie przyświeca hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo”. W ramach tej kampanii organizowane są liczne akcje na rzecz bezpieczeństwa. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z policją zachęcają również, aby podczas wakacji korzystać z aplikacji „Moja Komenda”. Dzięki temu będąc nawet w miejscu, którego dobrze nie znamy, z łatwością odnajdziemy najbliższą jednostkę policji i skontaktujemy się z nią jednym kliknięciem.

Drugim przydatnym narzędziem służącym poprawie bezpieczeństwa nie tylko w okresie wakacji jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za pomocą interaktywnej strony internetowej można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Wszystkie z nich są sprawdzane przez policję, a potwierdzone – nanoszone na mapę, podobnie jak informacje o zagrożeniach pochodzące z policyjnych systemów informatycznych. Dzięki temu w każdej chwili mamy możliwość sprawdzenia, czy w okolicy jest bezpiecznie, jak również poinformowania o zaobserwowanych przez nas niepokojących sytuacjach. Pamiętajmy jednak, że narzędzie to nie służy do informowania o nagłych wypadkach. W sytuacjach pilnych powinniśmy dzwonić na numer 112.

Ponadto śląscy policjanci kontrolują miejsca wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży. W tym celu stróże prawa sprawdzają obozy letnie i obozowiska harcerskie, które organizowane są w turystycznych regionach naszego województwa. Kontrole te koordynuje Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Wakacje to także czas wzmożonego ruchu pojazdów. W związku z tym mundurowi szczególną uwagę zwracają na kontrolę autokarów i kierowców wiozących dzieci oraz dorosłych na letni wypoczynek. Funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. Zgłoszenia kontroli dokonać można osobiście w każdej jednostce policji lub telefonicznie. Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę, która pozwala każdemu sprawdzić każdy zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż dziewięciu osób.

O bezpieczeństwo podczas wakacji dbają także rudzcy strażnicy miejscy. W myśl ustawy o strażach gminnych Straż Miejska w Rudzie Śląskiej współpracuje z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Oddział Ruda Śląska. Prowadzone są akcje edukacyjne, prewencyjne i kontrolne – w szczególności na pływalniach krytych oraz odkrytych, kąpieliskach, a także w miejscach, które nie posiadają odpowiedniej, profesjonalnej służby ratowniczej (dzikie stawy, zalewiska, czy glinianki). O tym, iż takie akcje są potrzebne, świadczą m.in. wydarzenia z ostatnich dni. 4 lipca w jednym ze stawów przy ul. Goduli nurkowie Państwowej Straży Pożarnej znaleźli ciało 60-letniego mężczyzny, który dzień wcześniej nie wrócił do domu.

Ponadto funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili akcję w rudzkich placówkach oświatowych pod nazwą „Bezpieczne wakacje”, w ramach której przedstawili dzieciom i młodzieży sposoby zagospodarowania czasu wolnego podczas wakacji, uczyli zachowania się w sytuacjach trudnych, konfliktowych, a także przede wszystkim omówili, gdzie i jak należy bezpiecznie korzystać z kąpieli wodnych i słonecznych. Ponadto uczniowie poznali sposoby udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz uczestniczyli w pozorowanych sytuacjach, jakie mogą przytrafić się na akwenach. Godnym odnotowania są również działania strażników miejskich pod hasłem „Bezpieczne wakacje – Bezpieczny rowerzysta”, które obejmują tematykę bezpiecznego poruszania się po ulicach Rudy Śląskiej za pomocą roweru


Komentarze