Będziemy mieli największą farmę fotowoltaiczną w Europie?
03-12-2015, 09:40 Magdalena Szewczyk
Seria pożarów, które po kolei trawiły kolejne części byłej elektrowni Halemba, spowodowała, że miejsce to znalazło się na językach mieszkańców całego miasta. Pojawienie się nowego właściciela terenu, zagadkowe pożary oraz planowane inwestycje stały się przyczyną wiele pytań, na które odpowiedź brzmi... prawdopodobnie powstanie u nas największa, europejska farma fotowoltaiczna!
Odkąd właścicielem terenu stała się warszawska firma Bravet, rozpoczął ciąg trudnych do ugaszenia pożarów, do których podejrzliwie podchodzili zarówno mieszkańcy Rudy Śląskiej, jak i służby zajmujące się tą sprawą. Okazało się bowiem, że zadaniem właściciela jest rewitalizacja zdegradowanych terenów poprzemysłowych po elektrowni Halemba, czyli ich przygotowanie pod inwestycję. Jak udało nam się ustalić, na ten cel spółka uzyskała środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, które wyniosły 1,89 milionów złotych. Bravet w ubiegłym roku tylko ogólnikowo przedstawił przedsięwzięcie, które firma ma zamiar realizować na specjalnie po elektrowni. W sprawie szczegółów zwróciliśmy się więc do wykonawcy.
– Projekt o roboczej nazwie „Halemba PV” jest jednym z kluczowych projektów inwestycyjnych prowadzonych na dzień dzisiejszy przez spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej Novavis. Zakłada on budowę farmy fotowoltaicznej o mocy docelowej 100 MW na terenach pokopalnianych hałd niedziałającej Elektrowni Halemba. Obszar ten podlega rekultywacji i przeznaczony jest na innowacyjne i proekologiczne inwestycje. Ponadto na terenie istnieje możliwość podłączenia instalacji fotowoltaicznej o dużej mocy wytwórczej do sieci energetycznej – informuje Paweł Krzyształowicz, przedstawiciel firmy Novavis.
Tutaj warto zaznaczyć, że główny celem, działającej od 2012 roku firmy, jest działalność w obszarze odnawialnych źródeł energii poprzez budowę własnych, średnich oraz dużych instalacji fotowoltaicznych. Farma, która w założeniu ma powstać na Halembie może stać się największym tego typu projektem w Europie!
Novavis w ubiegłym roku poinformowała bowiem o podpisaniu memorandum inwestycyjnego z chińską firmą, która jest częścią China Power Engineering Consulting Group z Pekinu, na podstawie którego wystąpi ona o przyznanie kredytu z chińskiego banku na 85 proc. kosztów budowy elektrowni fotowoltaicznej w Halembie. Dodatkowo Chińczycy nie tylko będą mieli swój udział przy finansowaniu inwestycji, ale także będą wykonawcą generalnym. – W oparciu o dalsze rozmowy 28 października bieżącego roku do siedziby apółki wpłynął list intencyjny, w którym Inwestor informuje o woli kooperacji z Novavis przy projekcie „Halemba PV” i zamiarze dostarczenia kapitału inwestycyjnego – zdradza Paweł Krzyształowicz. – Analitycy ocenili projekt „Halemba PV” jako bardzo zaawansowany, prospektywny i opłacalny finansowo. Inwestor jest jednym z najbardziej doświadczonych chińskich podmiotów zajmujących się budową farm fotowoltaicznych i wiatrowych – podkreśla.
Kto natomiast będzie odbiorcą ekologicznie wytworzonej energii w planowanej farmie fotowoltaicznej w Halembie? – Wytworzona energia elektryczna zostanie sprzedana do sieci zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem energetycznym, w oparciu o system aukcyjny. Ogłoszenie terminu pierwszej aukcji powinno ukazać się w pierwszym kwartale 2016 roku – wyjaśnia inwestor.
Komentarze