Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Beata Szydło gościem halembskiej Barbórki

03-12-2017, 12:32 Agnieszka Lewko

Premier Beata Szydło uczestniczyła w uroczystej Barbórce Polskiej Grupy Górniczej, która odbyła się w miniony piątek (1.12) w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Halembie. Świętowanie połączone zostało z obchodami 60-lecia istnienia kopalni „Halemba”. Podczas wizyty w Rudzie Śląskiej polska premier mówiła o sytuacji w polskim górnictwie oraz jego przyszłości. Nie zabrakło też podziękowań i życzeń dla górników z okazji ich święta.

- Wasza praca przyczynia się do dynamicznego rozwoju gospodarczego Polski, przez co nasz kraj jest podziwiany na całym świecie, za co bardzo dziękuję i życzę, żeby Wasza praca przynosiła satysfakcję i żebyście z każdej szychty bezpiecznie wracali do domu - dziękowała premier Beata Szydło. - Muszę też podkreślić rolę, jaką dla rozwoju regionu pełni kultura i tradycja górnicza. Więzi społeczne, które są budowane tutaj na śląsku wspaniale pokazują, że można razem budować wiele dobrego. Pragnę złożyć serdeczne życzenia i gratulacje z okazji jubileuszy kopalni „Halemba”. Życzę, żeby rozwijała się i była kopalnią nowoczesną i zapewniającą bezpieczną pracę dla swoich pracowników, bezpieczny rozwój dla Rudy Śląskiej. Życzę powodzenia i szczęścia dla Was i Waszych rodzin i niech święta Barbara Was zawsze prowadzi - dodała.  

W swoim przemówieniu premier wielokrotnie zaznaczała, że polski rząd cały czas stawia na górnictwo, a program, który realizuje, zagwarantował stabilizację miejsc pracy i rozwój branży górniczej. Poza tym węgiel kamienny ma być podstawą polskiej energetyki i fundamentem gospodarki.

- Kiedy rok temu podczas uroczystości barbórkowych mówiłam, że jesteśmy w trakcie realizacji jednej z najambitniejszych reform w polskim górnictwie, wielu w to nie wierzyło. Jednak przystąpiliśmy do jej realizacji z pełnym przekonaniem, że Polsce potrzebny jest węgiel i  ze nie tylko Śląsk go potrzebuje, ale cała polska gospodarka. Dzisiaj mogę powiedzieć, że ta reforma powiodła się i doprowadziła do tego, że możemy mówić o stabilnym rozwoju górnictwa - zaznaczyła premier Szydło.

Podczas uroczystości odczytany został także list prezydenta Andrzeja Dudy do górników. Nie zabrakło też  wystąpień m.in.: ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz prezesa PGG Tomasz Rogali. Na spotkanie przybyła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic oraz wiceprezydent Krzysztof Mejer. Barbórka PGG była również dobrą okazją do wręczenia odznaczeń honorowych „Zasłużony dla Górnictwa RP” pracownikom śląskich kopalni.  Z kolei sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski otrzymał stopień generalnego dyrektora górnictwa.

- Serdecznie dziękuję za uhonorowanie tym odznaczeniem. Nie przypominam sobie, żeby w ostatnich latach tak pozytywnie mówiono o branży górniczej w perspektywie przyszłości, jak teraz. Jako poseł ziemi śląskiej i wiceminister z tych stron serdecznie za to dziękuję. Cieszę się, że właśnie tu na Śląsku padają takie perspektywiczne słowa - podkreślił wiceminister Grzegorz Tobiszowski.


Komentarze