Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Armia dla dobra

12-02-2020, 11:03 Joanna Oreł

Armia Przyjaciół to fundacja założona w naszym mieście pod koniec ubiegłego roku. Stworzyła ją trójka przyjaciół, która chciałaby zachęcić także innych do działania nie tylko na rzecz drugiego człowieka, ale i zwierząt. O tym, czego możemy się spodziewać, rozmawiamy z prezesem Armii Przyjaciół, Arkadiuszem Pilarzem.

– Z jakich względów postanowiliście założyć nową fundację w Rudzie Śląskiej, a nie połączyć siły z inną już istniejącą w mieście?
– Fundacja Armia Przyjaciół to nowy projekt, ale ci sami ludzie, którzy od bardzo dawna działają na terenie województwa, a także w wielu miejscach w kraju. Podejmując decyzję o lokalizacji naszej fundacji, kierowaliśmy się po pierwsze jakością współpracy z samorządem oraz lokalną społecznością, a także jej potrzebami. Miasto Ruda Śląska i jego mieszkańcy znani są z ogromnej dobroduszności, otwartości, wyrozumiałości i chęci współpracy. Władze miasta oraz pracownicy Urzędu Miejskiego, pomimo czasem trudnej sytuacji finansowej, bardzo wspierali nas dotychczas w swoich działaniach. W Rudzie Śląskiej istnieje wiele organizacji pozarządowych, które wspaniale działają i wspierają wielu potrzebujących. Jesteśmy zawsze bardzo otwarci na współpracę z każdym, kto ma na celu wspieranie innych. Postanowiliśmy jednak otworzyć nową fundację, ponieważ mamy swoje pomysły, swoje projekty i chcemy spróbować swoich sił. Mówiąc szczerze, w ostatnim czasie coraz częściej spotykamy się ze swego rodzaju niezdrową rywalizacją pomiędzy organizacjami i działaniami mającymi na celu zdyskredytowanie osób w nich działających. Postanowiliśmy, że stworzymy projekt, fundację, która będzie przypominała, co jest w tym wszystkim najważniejsze, czyli pomoc potrzebującym.

– No właśnie. Komu i w jakim sposób chcecie pomagać?
– Potrzeby są i zawsze będą ogromne. Niestety mamy w kraju bardzo niewydolny system ochrony zdrowia. Leki, leczenia, rehabilitacje itp. są albo niedostępne w Polsce, albo tak kosztowne, że bez pomocy społeczeństwa wielu ludzi nie jest w stanie funkcjonować. My jednak nie chcemy tylko pomagać i zbierać środki finansowe, ale również koncentrować się na poprawie jakości życia. Chcemy organizować akcje promujące zdrowe odżywianie i tryb życia, pomagać dzieciom oraz młodzieży wychodzić z patologicznego otoczenia, wspierać niepełnosprawnych i integrować społeczeństwo, a także aktywizować seniorów. Naszym celem jest zaangażowanie społeczności w działania na rzecz drugiego człowieka, aby zjednoczyć te bardzo podzielone w dzisiejszych czasach społeczeństwo. Widzimy również potrzebę we wspieraniu zwierząt, ich ochronie oraz szerzeniu świadomości społeczeństwa odnośnie wychowywania i opiekowania się nimi. Chcemy angażować się wszędzie, gdzie możemy mieć realny wpływ na poprawę jakości życia ludzi i zwierząt. Każdą pomoc, czy to w organizowaniu akcji, ich promowaniu, czy w rozpowszechnianiu informacji, fizyczną lub finansową chętnie przyjmiemy i bardzo docenimy. Z góry bardzo za wszystko dziękujemy!

– Istniejecie dopiero od grudnia. Udało się od tego czasu już rozpocząć działalność, czy fundacja dopiero będzie rozwijać swoje skrzydła?
– Jak już wspominałem na początku, Fundacja Armia Przyjaciół to nowy projekt, ale nasza trójka – ja, Aneta i Michał Brzózka od bardzo dawna organizowaliśmy już wiele wydarzeń, czy to w Rudzie Śląskiej, czy też w okolicznych miastach. Regularnie organizujemy kiermasze charytatywne, których celem jest zbiórka środków dla potrzebujących. Od 2018 roku udało nam się już zorganizować osiem koncertów lub festynów. Jednym z nich było Summer Disco w Parku Strzelnica w Rudzie Śląskiej w lipcu zeszłego roku. Planujemy powtórzyć tę imprezę także w tym roku. Jeśli chodzi o działalność pod nowym szyldem, to w grudniu 2019 r. byliśmy współorganizatorami koncertu kolęd „Magicznej Kolędy Czas…” wraz z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym w Bytomiu. Celem charytatywnym imprezy była pomoc braciom Łukaszowi i Bartoszowi Jaszczur z Bytomia. Aktualnie kończymy tworzenie planu działań na rok 2020. Już w najbliższym czasie podzielimy się nim, więc prosimy o obserwowanie naszej strony internetowej www.armiaprzyjaciol.pl oraz fanpage’u na Facebooku.

– Ale chyba można już zdradzić, gdzie będziemy mogli spotkać się w kolejnych miesiącach?
– Imprezami, które na pewno odbędą się w tym roku, są na pewno trzy majowe festyny rodzinne w Bytomiu i Zabrzu, które organizujemy wraz z Przedszkolem Niepublicznym Miriada, a także wspomniane już Summer Disco w Parku Strzelnica w Rudzie Śląskiej. Jestem przekonany, że pomimo trudnej sytuacji finansowej w wielu miastach będziemy w stanie zrealizować wiele ciekawych projektów w Rudzie Śląskiej, a także innych miastach województwa.

– W jaki sposób to, że jesteście przyjaciółmi, może przełożyć się na wizję działalności fundacji?
– Nasza nazwa wywodzi się z naszej przyjaźni, aczkolwiek uważamy, że każdy, kto w jakikolwiek sposób pomaga drugiemu człowiekowi lub zwierzętom, staje się w jakimś stopniu jego przyjacielem. Wspominałem również o naszej chęci współpracy z każdym, integracji społecznej i szerzeniu idei zdrowego pomagania, a do tego potrzebna jest dobroduszność, obecność, otwartość i szczerość. To są cechy, które posiada każdy dobry przyjaciel. Chcemy poprzez naszą przyjaźń, która jak każda inna, ma swoje lepsze i gorsze dni, pokazać, że razem, wspierając się i będąc dobrym człowiekiem, możemy zrobić o wiele więcej.


Komentarze