Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Aplikacja i portal Transport GZM już dostępne

18-08-2023, 11:26 AP

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia udostępniła aplikację i portal pod nazwą Transport GZM, które mają stać się głównymi sposobami rozliczania się za korzystanie z komunikacji Zarządu Transportu Metropolitalnego. Docelowo nowy system ma zastąpić Śląską Kartę Usług Publicznych.

– To swego rodzaju prapremiera. Sierpień będzie miesiącem do zapoznania się z działaniem aplikacji. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi związane z jej działaniem. Aplikacja nie posiada jeszcze wszystkich planowanych funkcjonalności, będą one sukcesywnie dodawane, ale nawet w udostępnionym zakresie niezwykle ułatwi naszym mieszkańcom codzienne podróże – wyjaśnia Jacek Brzezinka, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Aby skorzystać z systemu Transport GZM, należy założyć konto – imienne lub anonimowe. Konto anonimowe pozwoli tylko na zakup wybranych biletów (na okaziciela), konto imienne umożliwi korzystanie z pełnej funkcjonalności systemu. Do jego założenia w mediach społecznościowych zachęca prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk – Dzięki aplikacji nie tylko będzie można zakupić bilety, ale również sprawdzić kursy autobusów i tramwajów w Metropolii. To kolejny krok w rozwoju transportu zbiorowego, z czego się bardzo cieszę. Jeżeli mieszkańcy będą mieli uwagi lub wnioski dotyczące funkcjonowania aplikacji, zachęcam, by się nimi podzielili i przesłali je na adres ux@metropoliagzm.pl – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Dzięki aplikacji założenie konta w systemie Transport GZM będzie możliwe bez wizyty w Punkcie Obsługi Pasażera i oczekiwania na wyrobienie karty jak w systemie ŚKUP. Zakupione bilety dostępne są od razu, nie trzeba czekać na ich zakodowanie. – Wdrażanie nowego systemu to proces. Nadszedł moment, w którym możemy włączyć w ten proces pasażerów. Zachęcamy do zapoznania się z aplikacją i przesyłania uwag – dodaje Brzezinka.

Aplikacja Transport GZM to jedyna aplikacja w której można kupić wszystkie bilety z taryfy, także bilety długookresowe, na 30, 90 i 180 dni, Metrobilety oraz bilety pakietowe. Ulgi można samodzielnie przypisać do konta (w aplikacji mobilnej albo na portalu). Potwierdzanie ulgi ma odbywać się przy pierwszej kontroli (po okazaniu uprawniającego do niej dokumentu). Aplikacja umożliwia również planowanie podróży dzięki dostępnym rozkładom jazdy i wygodnemu planerowi. Docelowo system ten zastąpi Śląską Kartę Usług Publicznych. Pasażerowie przyzwyczajeni do używania plastikowych kart będą mogli dalej posługiwać się starymi kartami ŚKUP w nowym systemie. Ale system Transport GZM będzie posiadał w przyszłości swoje własne karty.

Kolejne funkcjonalności mają pojawiać się w aplikacji z czasem. Na jesień zapowiadane jest uruchomienie opcji Podróż Start/Stop, w ramach której dostępne mają stać się bilety 5-, 10- i 15-minutowe, a także 30-minutowa bezpłatna pauza na przesiadkę i optymalizacja przejazdów. Na koniec dnia system ma analizować wszystkie przejazdy Start/Stop i dobierać najkorzystniejszą finansowo dla pasażera opcję płatności (niezależnie od liczby przejazdów w trakcie dnia system naliczy opłatę nie wyższą niż równowartość ceny biletu dziennego – 12 zł).


Komentarze