Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Apel prezydent miasta!

31-05-2013, 22:55 Monika Herman - Sopniewska

I Ty możesz uratować komuś życie

 

Każdy z nas może uratować życie drugiemu człowiekowi. Wystarczy tylko zgłosić się do banku dawców szpiku kostnego i oddać tam krew. A potem cierpliwie czekać. Jeżeli gdzieś na świecie znajdzie się nasz „bliźniak genetyczny”, który będzie potrzebował pomocy, wtedy czeka nas kolejna wizyta w szpitalu. Ale wbrew stereotypom nie musimy się obawiać o swoje zdrowie, ani bać się bólu.

 

Niestety w Polsce wciąż mało osób decyduje się na to, by zostać dawcą szpiku kostnego. Zwykle myślimy o tym, dopiero gdy ktoś z naszych bliskich zachoruje i nagle jednym ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego. Ale wtedy często brakuje już czasu na szukanie bliźniaka genetycznego, który mógłby uratować naszemu krewnemu życie.

 

 

W akcję zachęcającą do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego włącza się nasze miasto. Zainspirowała nas historia 2-letniego Bartusia, rudzianina, u którego zdiagnozowano białaczkę. Jedynym ratunkiem dla chłopca jest przeszczep szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego.

 

Tak się składa, że chorzy na białaczkę lub inne nowotwory krwi największe szanse na znalezienie swojego „bliźniaka genetycznego” mają wśród osób pochodzących z tego samego terenu co pacjent. Kto wie, może właśnie wśród nas jest ktoś, kto może uratować życie Bartusiowi? Dlatego apeluję do wszystkich Państwa, mieszkańców Rudy Śląskiej, o rozważenie możliwości zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Rejestracja zajmuje chwilę. Warto tę chwilę wygospodarować w swoim kalendarzu, bo kiedyś może okazać się, że to właśnie ona uratowała komuś życie.

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszam w sobotę, 8 czerwca br. do Szkoły Podstawowej nr 30 przy ul. Chryzantem 10, gdzie w godz. od 10.00 do 18.00 będzie możliwość zarejestrowania się w bazie danych dawców szpiku.

Pamiętajcie Państwo, że każdy zarejestrowany potencjalny dawca szpiku, to kolejna szansa na nowe życie! Kto wie, może wśród nas znajdzie się ktoś, kto będzie mógł pomóc Bartusiowi. Gorąco apeluję do Państwa o zapisywanie się do banku dawców szpiku kostnego.

 

Pamiętajcie, że tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

 

Grażyna Dziedzic


Komentarze


01-06-2013, 06:48
Rudzianin napisał(a):

Takiej Prezydent-z ktorej miasto i mieszkancy sa DUMNI sie nie odmawia. Dziekuje za inicjatywe i informacje - z przyjemnoscia 08 czerwca br zglosze sia w tej SP.