Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Anioły Wolontariatu rozdane

26-11-2015, 22:04 admin

33 osoby i 3 organizacje z Rudy Śląskiej otrzymały dzisiaj tytuł „Anioła Wolontariatu 2015”. Kapituła przyznała też trzy wyróżnienia. Nagrody trafiły do laureatów podczas gali, która została zorganizowana w Domu Kultury w Bielszowicach. - W Rudzie Śląskiej nie ma dziedziny życia, w której nie udzielaliby się wolontariusze – podkreśla Joanna Golicz, prezes stowarzyszenia „Przystanek”.

Najmłodszym wyróżnionym wolontariuszem jest Paweł Kosiński, uczeń gimnazjum w Siemianowicach Śląskich, który ma w domu trzy koty, a w wolnych chwilach opiekuje się pieskami w TOZ „Fauna” w Rudzie Śląskiej. – Wyprowadzam psy, piszę ogłoszenia i wizytówki zwierząt. Bardzo lubię to zajęcie i w przyszłości na pewno będę pracował ze zwierzętami – mówi wolontariusz Paweł.

Dzisiejsza uroczystość była też okazją do podsumowania projektu dotyczącego upowszechniania idei wolontariatu. Był on prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”, a środki na jego realizację pochodziły m.in. z budżetu miasta. W ramach tych działań zorganizowano w tym roku m.in. warsztaty aktywizujące dla seniorów, warsztaty aktywizujące wolontariuszy do pracy z dziećmi i młodzieżą, szkolenia dla kandydatów na wolontariuszy, czy szkolenia dla koordynatorów prac wolontariuszy. Ponadto opracowano i wydano „Poradnik dla wolontariusza”. W sumie w warsztatach i szkoleniach uczestniczyło 150 osób.

Arkadiusz Jarosz, pedagog szkolny w Szkole Podstawowej nr 24, wziął udział w szkoleniu promującym zakładanie szkolnych kół wolontariatu. – Zdobyłem cenne informacje dotyczące kwestii prawnych oraz dokumentacji potrzebnej do tego, aby zaangażować młodzież w wolontariat – mówi pan Arkadiusz. – Wielu uczniów jest chętnych do pracy wolontariackiej. Opracowałem już stosowny program i myślę, że ruszymy z nim jeszcze w tym roku – dodaje. Szkolne Koło Wolontariatu przy SP 24 będzie działało w dwóch obszarach: wewnętrznym i zewnętrznym. - Do pracy młodych wolontariuszy będzie należało m.in. prowadzenie i angażowanie się w pogotowie koleżeńskie oraz koordynowanie akcji charytatywnych w szkole. Z kolei zewnętrzne działania będą polegały na współpracy z pobliskim przedszkolem, gimnazjum i ośrodkiem dla niepełnosprawnych – wylicza Arkadiusz Jarosz.

Anioły Wolontariatu przyznawane są od pięciu lat, zawsze w okolicy Światowego Dnia Wolontariatu, który przypada 5 grudnia. Organizacją gali zajmuje się Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek". - W naszej bazie mamy ponad 300 wolontariuszy - mówi Joanna Golicz, prezes Stowarzyszenia. - Cały czas staramy się szerzyć ideę wolontariatu wśród młodzieży, jak również wśród organizacji, które swoje działanie mogą opierać na pracy wolontariuszy - dodaje.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze